Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme in partaj - valori duble la evaluarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme in partaj - valori duble la evaluarea imobilului si a manoperei pentru imbunatatiri

Buna ziua! Sunt in partaj cu fostul sot pt un imobil bun propriu .In actiune el pretindea ca a fost demolat respectivul imobil si ca s-a construit altul in timpul casatoriei.Expertiza a aratat ca a mintit si ca nu a fost demolat ci renovat imobilul.Ca valoare de circulatie expertul zice ca ar valora 2.1 miliartde lei vechi ceea ce nu corespunde cu realitatea,Evaluarea facandu-se dupa D256/84 au iesit niste sume fantastice.De ex. un gard cu plasa sarma si stalpi de vie pt care reclamantul cere 700 lei expertul il evalueaza la 21.000 lei!!!! imobilul e la tara cam departe de oras si nu se poate vinde cu mai mult de jumatate din pretul calculat de expert. Intrebarea mea ar fi: pot sa cer instantei sa-i atribuie fostului sot imobilul (chiar daca e pe numele meu in cota de 1/1) si sa-mi dea el sulta? Probabil ca va castiga in instanta un drept de creanta pt imbunatatirile aduse imobilului. Propun sa cumpere el imobilul si sa-mi dea c/v lui, minus creanta ce o va stabili instanta?
Nota: am facut obiectiuni la expertiza (ambele parti),urmeaza sa vedem daca se aproba o alta.
Mia scapat o problema.
Cel mai bine ar fi in primul rind sa incercati sa dovediti cu martori ca imobilul a existat si ca la acest imobil sa facut doar inbunatatiri nu construit din nou.
Asta ar putea fi primul lucru ce ar contesta categoric expertiza ca ne temeinica.
2.Acest fapt automat atrage notiunea de propietar ce inseamna ca imobilul are la aceasta ora doua valori;1.valoarea imobilului propiuzis si doi;valoarea investitiilor,elemente total separate la care urmeaza inpartirea.
In concluzie dumneavoastra ar trebui sa aveti obligatoriu o valoare mai mare,respectiv 100%casa + 50%din valoarea investitiilor.