Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant

buna ziua. am o intrebare fac bilantul unei asociatii fara scop lucrativ care are ca si cod CAEN unul de la activitati economice deoarece are in statut si activitate economica dar nu ma lasa sa validez spune cod CAEN neintrodus.
Precizez ca am introdus cod caen la activitate economica si la activitate fara scop lucrativ nu am pus nimic deoarece nu este in lista.
ce ar trubui sa fac?
va multumesc
Nu are legatura codul caen de la societatile comerciale cu cel de la ong-uri. In acest caz folositi 9499 activitati ale altor organizatii n.c.a. Aceasta clasa include:
-activitati ale organizatiilor (neafiliate direct la un partid politic) care promoveaza o cauza sau o problema publica, prin mijloace de educatie publica, influenta politica, colectare de fonduri etc.:
-initiativa cetatenilor sau miscari de protest
-miscari pentru protectia mediului inconjurator si miscari ecologiste
-organizatii ce sustin diferite activitati comunitare si educative n.c.a.
-organizatii pentru protectia si apararea intereselor unor grupuri speciale, de exemplu grupuri etnice si minoritare
-asociatii cu scop patriotic, inclusiv ale veteranilor de razboi
-asociatii ale consumatorilor
-asociatii ale automobilistilor
-asociatii de tipul lojilor masonice etc.
-asociatii ale tinerilor, asociatii studentesti, cluburi si fratii etc.
-asociatii ce desfasoara activitati culturale sau recreative (altele decat sportive), de exemplu cluburi de poezie, literatura si de carte, cluburi de istorie, cluburi de gradinarit, cluburi de film si de fotografie, cluburi de muzica si arta, cluburi ale artizanilor si colectionarilor, cluburi sociale, cluburi care organizeaza carnavaluri, etc.
Aceasta clasa include de asemenea:
-activitati de acordare a unor subventii de catre membrii organizatiilor sau catre altii
Aceasta clasa exclude:
-activitati caritabile de tipul strangerii de fonduri pentru asistenta sociala, vezi 8899
-activitati ale grupurilor sau organizatiilor artistice profesioniste, vezi 900
-activitati ale cluburilor sportive, vezi 9312
-activitati ale asociatiilor profesionale, vezi 9412