Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activitatile economice intr-un Ong trebuie specificate?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activitatile economice intr-un Ong trebuie specificate?

Suntem pe cale sa infiintam un ONG. In noua lege spune ca trebuie specificate formele de venit. Am convenit ca vom avea venit din
a) cotizaţiile membrilor Asociaţiei;
b) sponsorizări din partea unor persoane fizice şi juridice din România sau din străinătate, pentru realizarea scopurilor Asociaţiei;
c) dividendele şi dobânzile rezultate din plasarea sumelor disponibile în condiţiile legii;
d) dividendele societăţilor comerciale înfiinţate de către Asociaţie;
e) veniturile realizate din activităţi economice directe;
f) donaţii, sponsorizări sau legate;
g) resurse obţinute de la bugetul de stat sau de la bugetele locale;
h) alte venituri prevăzute de lege.
trebuie specificate mai detailat?
Inca nu am stabilit care vor fi activitatile economice. Astea va fi undeva pe parcurs.
Credeti ca trebuie alte specificari, mai detailate?:((
sunt indeajuns. nu trebuie sa fie detaliate activitatile economice. Ele se pot desfasura la momentul derularii activitatii doar daca sunt in stransa legatura cu scopul declarat al asociatiei.
Nu e nevoie de nicio detaliere in statut. Nu e ca la firme, unde trebuie sa le specifici expres, conform clasificarii CAEN
totusi clasificarea CAEN o veti face atunci cand depuneti declaratia 010 prin care va anuntati inceperea activitatii economice si tipul de impozit platit. Se depune in termen de 30 de zile de la inceperea activitatii economice si puteti opta pentru plata impozitului pe profit anuala.
Codul caen al ong-urilor pe care-l treceti in formularul de bilant (si pe oriunde va mai cere cod caen) este 9499 Activitati ale altor organizatii n.c.a.
Aceasta clasa include:
-activitati ale organizatiilor (neafiliate direct la un partid politic) care promoveaza o cauza sau o problema publica, prin mijloace de educatie publica, influenta politica, colectare de fonduri etc.:
-initiativa cetatenilor sau miscari de protest
-miscari pentru protectia mediului inconjurator si miscari ecologiste
-organizatii ce sustin diferite activitati comunitare si educative n.c.a.
-organizatii pentru protectia si apararea intereselor unor grupuri speciale, de exemplu grupuri etnice si minoritare
-asociatii cu scop patriotic, inclusiv ale veteranilor de razboi
-asociatii ale consumatorilor
-asociatii ale automobilistilor
-asociatii de tipul lojilor masonice etc.
-asociatii ale tinerilor, asociatii studentesti, cluburi si fratii etc.
-asociatii ce desfasoara activitati culturale sau recreative (altele decat sportive), de exemplu cluburi de poezie, literatura si de carte, cluburi de istorie, cluburi de gradinarit, cluburi de film si de fotografie, cluburi de muzica si arta, cluburi ale artizanilor si colectionarilor, cluburi sociale, cluburi care organizeaza carnavaluri, etc.
Aceasta clasa include de asemenea:
-activitati de acordare a unor subventii de catre membrii organizatiilor sau catre altii
Aceasta clasa exclude:
-activitati caritabile de tipul strangerii de fonduri pentru asistenta sociala, vezi 8899
-activitati ale grupurilor sau organizatiilor artistice profesioniste, vezi 900
-activitati ale cluburilor sportive, vezi 9312
-activitati ale asociatiilor profesionale, vezi 9412

Pentru activitatile economice directe, care trebuie sa aiba caracter accesoriu si sa fie in stransa legatura cu scopul principal al ong, nu va trebuie cod caen.
veti regasi in bilant faptul ca trebuie declarat si codul CAEN pentru activitatea economica. O mica dovada a acestui fapt o puteti avea accesand pe siteul Ministerului Finantelor datele unei organizatii care are si activitate economica declarata.

Exemplu
ALTE INFORMATII
CAEN privind activitatile fara scop patrimonial - Activitati ale altor organizatii n.c.a.
Efectivul de personal privind activitatea fara scop patrimonial - 27
CAEN privind activitatile economice sau financiare - Activitati de consultanta pentru afaceri si management
Efectivul de personal privind activitatile economice sau financiare - 8