avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in declaratii

am incheiat un antecontract de vanzare cu o persoana care sa obligat in fata notarului printre altele ca nu va ipoteca bunul imobil invocand 292 cod penal. dupa cateva luni a luat un credit si a ipotecat bunul. in prezent nu mai poate vinde imobilul cum s-a obligat in antecontract acesta fiind ipotecat in fav bancii.
care e procedura pt a ma adresa organelor penale?

antecontractul, respectiv promisiunea bilat de vanz-cump a imobil, nu tb declarata la banca si respectiv la oficiul de cadastru? este posibil sa fi declart in fals si la cadastru?

in acest moment imi pot nota antecontact/ promisiunea de vanz la cadastru?


Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2009
cristiana11, utilizator
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 20:23, 26 Aprilie 2009
Se pare ca ne aflam sub incidenta disp. art.215 alin 3 c.p.
Nu stim care era termenul de finalizare a tranzactiei de vinzare cumparare.
Vorbiti despre o ipoteca in favoarea bancii la citeva luni.
Oferiti mai multe amanunte.
Plingerea o veti face la politie.

Detectiv Particular FILIP STELIAN
Antecontractul este o promisiune de vanzare si nu se inscrie in cartea funciara.
Nu aveti clauza in antecontract ce se intampla in cazul in care actele autentice nu se incheie din cauza unei parti. De exemplu: daca contractul nu se incheie din vina promitentei cumparatoare, aceasta pierde acontul (arvuna) dat, iar daca contractul nu se incheie din vina promitentei vanzatoarea aceasta trebuie sa dea dublul sumei primite cu titlu de acont sau arvuna.
exista clauza ca dc nu se incheie contract sa dea dublul avansului.

dar vroiam sa stiu dc pot face si ceva dpdv penal

procesul pt avans dureaza si nu stiu cand si dc imi recuperez paguba
multumesc

antecontractul s-a incheiat in ianuarie.
contractul tb incheiat in 18 febr dar imobilul nu avea cadastru (este o casa noua).
pe 20 febr a incheiat cu banca un contract de impr garantat cu ipoteca asupra casei.
cadastrul a iesit in martie cand a si fost notata ipoteca
in cazul in care nu plateste ratele la banca si aceasta ii ia casa ce garantie am ca imi pot recupera paguba/?
mentionez ca imobillul apartine unui srl nu unei pers fizice, iar antecontractul a fost incheiat la notariat de administratorul firmei / reprezentantul legal care s-a obligat sa nu ipotecheze casa.
administratorul poate fi tras la raspundre penala?



am inteles ca se poate nota promisiunea de vanzare la sectiunea sarcini
Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2009
cristiana11, utilizator
Perfectarea actelor de vinzare cumparare la notariat trebuia facuta la un anumit termen.
Inteleg,ca din motive obiective-cadastru-nu sa mai facut tranzactia cu dvs.,dar sa legalizat intre timp ipoteca in favoarea banci.
Am putea vorbi de o inducere sau mentinere in eroare cu ocazia incheieri unui contract.
Dar am in vedere ca la data de 18.02. tranzactia nu putea fi efectuata din motive obiective,asa ca se pare lipseste unul din elementele constitutive ale infractiuni.
Nu detin toate elementele din speta,asa ca nici opinia mea nu poate fi pertinenta.
Puteti incerca o plingere penala, care ,sincer,nu stiu ce sorti de izbinda va avea. Este necesar un avocat care sa aiba la dispozitie toate elementele.
Adevarat ca procesul civil va dura,dar aveti sanse certe de a cistiga si eventual rotunji-dubla- cistigul.
Succes.

Detectiv Particular FILIP STELIAN
tranzanctia nu s-a incheiat din vina vanzatorului, el si-a fixat in mod unilateral un termen desi stia ca nu poate obtine cadstru pt ca nu finalizase lucrarile.
din acest motiv eu am cerut sa fie inserat in antecontact sa nu se ipotecheze casa, dar administratorul firmei nu a respectat clauza.
CU CE ACTE TREBUIE SA MA PREZINT LA POLITIE PT PLANGEREA PENALA?
SE FACE LA SECTIA IN RAZA CAREIA ARE DOMICILIUL PARATUL PERS FIZICA?

Ultima modificare: Duminică, 26 Aprilie 2009
cristiana11, utilizator

Alte discuții în legătură

Recuperare creanta firma insoventa/ faliment cristiana11 cristiana11 am incheiat un antecontract de vanz-cump in ianuarie pt o casa cu un srl, proprietar al terenului si imobilului. contractul tb incheiat in 18 febr dar ... (vezi toată discuția)
Ipotecare apartament pt care exista promisiune bilaterala de vanz-cump cristiana11 cristiana11 in ianuarie 2008 a fost incheiat un antecontrc de vanz-cump pt un ap care la acel moment nu era finalizat nu avea cadastru promitenta vanz a declarat sub ... (vezi toată discuția)
Razgandire vanzator ContSters22096 ContSters22096 A si B au incheiat in antecontract de vanzare - cumparare. Daca A nu mai vrea sa vanda, ce pateste in afara de restituirea avansului incasat? (vezi toată discuția)