Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in declaratii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in declaratii

am incheiat un antecontract de vanzare cu o persoana care sa obligat in fata notarului printre altele ca nu va ipoteca bunul imobil invocand 292 cod penal. dupa cateva luni a luat un credit si a ipotecat bunul. in prezent nu mai poate vinde imobilul cum s-a obligat in antecontract acesta fiind ipotecat in fav bancii.
care e procedura pt a ma adresa organelor penale?

antecontractul, respectiv promisiunea bilat de vanz-cump a imobil, nu tb declarata la banca si respectiv la oficiul de cadastru? este posibil sa fi declart in fals si la cadastru?

in acest moment imi pot nota antecontact/ promisiunea de vanz la cadastru?

cristiana11, utilizator
Nu inteleg unde este infractiunea. era o promisiune de vanzare care nu s-a mai concretizat in incheierea actului autentic. Eu nu vad nici un fals. La data incheierii antecontractului nu era ipotecat imobilul. Daca faceti plangere penala , cu siguranta se va da NUP(neinceperea urmaririi penale) - fapta nu exista.
Ceea ce puteti face este sa va adresati instantei civile si sa solicitati fie rezolutiunea antecontractului cu plata daunelor interese mentionate in cuprinsul sau, fie sa pronunte o hotarare care tine loc de act de vanzare -cumparare.