Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism MMA 2500 kg+ Platforma 2700 kg MMA?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism MMA 2500 kg+ Platforma 2700 kg MMA?

Buna tuturor,
Am cautat pretutindeni dar nu gasesc nimic mai detaliat in privinta remorcarii unei platforme auto.Din start permisul imi va permite lucrul asta ca o sa am toate gradele dar sunt in dilema in privinta automobilului tragator.
Pe scurt si la subiect. Daca MMA(masa maxima admisa) a autoturismului tragator este 2500-2600kg, iar in carte este trecut ca are voie maxim sa tracteze o remorca cu mma de 2140 kg este legal sa leg de masina o platforma a carei MMA este 2700 kg DAR sa ma incadrez cu greutatea in cei 2140kg pe care are voie autoturismul sa tracteze?sau este obligatoriu ca autoturismul tragator sa poata trage MMA a platformei?
Aici este vorba de un Bmw 530d Touring(MMA 2500 sau 2600 kg care in certificat are specificat ca are voie sa remorcheze maxim 2140 kg)
In cazul unei dube am aceeasi dilema
Sprinter, MMA 3500kg, remorcare maxim 2200 kg.
Repet , daca pe platforma cu MMA de 2700 kg se incarca maxim cei 2140kg in cazul bmw-ului si 2200kg in cazul sprinterului sunt ok d.p.d.v legal?
Vehiculul tragator trebuie sa poata trage MMA a remorcii inscrisa in talonul vehiculului.
Nu ai voie sa agati o remorca cu MMA mai mare decat cea pe care o poate trage vehiculul iar pe remorca sa pui o greutate mai mica.
Politia nu cantareste ce este pe remorca ci verifica certificatele de inmatriculare.

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

h) categoria C1: autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată depăşeşte 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg, şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afară de conducătorul auto. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

i) categoria C1E:
1. ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C1 şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;
2. ansamblurile de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă totală maximă autorizată de peste 3.500 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;
j) categoria C:
1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
k) categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg;
l) categoria D1:
1. autovehiculul proiectat şi construit pentru transportul a maximum 16 pasageri în afară de conducătorul auto şi a cărui lungime maximă nu depăşeşte 8 m;
2. ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
m) categoria D1E: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;
n) categoria D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
o) categoria DE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;
p) categoria Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;
r) categoria Tb: troleibuz;
s) categoria Tv: tramvai.
categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg.

Ma incadrez in articolul asta.
Exista vreun art unde scrie ca masa maxima remorcabila a autoturismului trebuie sa fie mai mare cau egala cu mma a remorcii trase?
Are cineva idee daca in strainatate organele competente au o baza de date a fiecarui autoturism in parte. Intreb chestia asta in ideea ca unul din autoturismele tragatoare este inmatriculat BG iar pe certificat nu sunt trecute masele admise.
Trebuie sa fie trecut in CIV.
Si ma obliga vreo lege sa tin civ-ul dupa mine? Sunt trecute datele acolo, sigur ca da, dar in momentul oricarui control sunt obligat sa prezint talonul autoturismului, pe care nu sunt scrise masele respective. In Ro nu sunt pb de genul tocmai de aceea intrebam de o posibila baza de date in Germania/Austria care sa verifice lucrurile astea

A raspuns godeanu_robert (180 puncte) acum 4 secunde
Din ce am citit pe forumuri toata treaba se cam bazeaza pe urmatorul calcul.
MMA a auto+ MMA Remorca <= Masa trecuta in carte suportata de autoturism pentru ambele ansamble.
In cazul meu ii cam asa:
2600(max auto)+2700(platforma) > 4600(cat am trecut in carte masa totala pe ansamble)
Daca platforma ar avea mma de 2t sunt in regula din toate punctele de vedere dar cum remorca mea este de 2.7t nu dau bine socotelile. Vreau sa stiu daca ma opresc din incarcat pe platforma la 2t , sunt probleme? Practic ma incadrez in kg legale suportate de autoturism si bineanteles platforma care nu ii incarcata la capacitate maxima si o folosesc ca si pe una de 2t

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu conteaza cat incarcati pe platforma ci cat poate "duce" vehiculul tragator, respectiv, cat este trecut in talon sau in CIV ca poate trage vehiculul. Nu scrie nicaieri sa umbli cu CIV dupa tine dar o copie poti avea ptr astfel de situatii in care MMA nu e trecuta in talon.

Nu poti pune la un Matiz o remorca de tractor cu gandul ca o incarci cat poate trage Matizul.