Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Venituri pt. fondul de mediu ( 0,3 lei /kg pt uleiuri) ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Venituri pt. fondul de mediu ( 0,3 lei /kg pt uleiuri) conform OUG 196/2005

Vă rog să îmi răspundeţi la următoarea întrebare:
Dacă există un contract de furnizare uleiuri, semnat în Iulie 2013,
Cine plăteşte taxa de mediu de 0,3 lei /kg, Vânzătorul sau cumpărătorul?
Taxa pentru fondul de mediu in cazul uleiurilor se declara si se plateste de producatori si importatori (adica cei ce introduc pe piata aceste deseuri) si nu de comercianti. Taxa exista de cativa ani, acum s-a schimbat doar modalitatea de calcul. Din 21.02.2014 taxa respectiva se evidentiaza pe facturi pe tot lantul pana la consumatorul final