Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Regulamentul de ordine interioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Regulamentul de ordine interioara

Suntem o societate cu raspundere limitat si pina in anul 2013 am avut contract de munca la nivel de ramura (ramura chimie). din 31.07.2013 nu mai avem contract de munca pentru ca a expirat.
Ca angajator sunt obligat sa mai fac contract de munca sau nu?
Am renegociat regulamentul de ordine interioara (cu modificarile din codul muncii actualizate) cu reprezentantul salariatilor.
Acest Regulament tine locul contractului de munca la nivel de societate?
Daca trebuie sa-l inregistrez la ITM si ce documente imi trebuie pentru inscriere?

Va multumesc:(
Nici Codul muncii, republicat, si nici Legea dialogului social nu prevad obligativitatea incheierii contractului colectiv de munca, ci doar obligativitatea negocierii la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Prin urmare, obligativitatea negocierii nu presupune si obligativitatea incheierii contractului colectiv de munca. Acesta se va incheia doar daca, in urma negocierilor, partile ajung la un acord.

In ceea ce priveste regulamentul intern, acesta este un document intern care se intocmeste de catre angajator. Regulamentul intern nu se negociaza, reprezentantii salariatilor au doar un rol consultativ. Acesta nu se inregistreaza la ITM.

Important! Regulamentul intern se aduce la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului si isi produce efectele fata de salariati din momentul incunonstiintarii acestora.