Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Din mai multe motive doresc incetarea contractului de munca pe o perioada determinata de trei luni (program haotic, nu am primit CIM nici dupa mai mult de o luna de activitate, nici salariul dupa mai bine de o luna jumatate,... ). Vreau sa stiu care este solutia optima, incetarea contractului cu acordul partilor, demisie cu preaviz, demisie fara preaviz ? Nu stiu cum sa procedez, pentru ca nu am intrat in posesia contractului si nu vreau sa mai am si alte surprize.
.
Buna ziua,
Solicitati cim si apoi depuneti-va demisia solicitand si drepturile banesti neacordate precum si o adeverinta din care sa reiasa ca s-au achitat toate darile catre stat in ceeace priveste cim-ul dumneavoastra.
Daca firma nu da dovada de intelegere va puteti adresa instantei de judecata.
1. Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Art.16 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.

Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
p) incalcarea prevederilor art. 16 alin. (3), cu amenda de la 1.500 lei la 2.000 lei.

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Prin urmare, intrucat angajatorul a incalcat dispoziriile art.16 alin.3 C.mun. , puteti sesiza ITM-ul.

2. Puteti solicita incetarea c.i.m. :
- cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. In acest caz, nu se acorda preaviz.
- prin demisie - art.81 C.mun. In acest caz, demisia poate fi cu sau fara preaviz