Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... urgent!anulare contract de vanzare cumparare imobil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

urgent!anulare contract de vanzare cumparare imobil

Buna ziua! sunten o asocia nonprofit - CAR , am incheiat un contract de imprumut cu o persoana fizica care nu a respectat clauzele contractuale, respectiv nu a mai platit rata. am pornit executarea silita . La 3 zile de cand a fost instiintat de executor a vandut apartamentul proprietate personala fiicei.
Am vrea sa actionam in instanta pentru anularea actului dar ma impiedic in articole.
Voi cere nulitatea actului cf art. 1294 c. civ .
Dar pentru actiunea in anulare nu stiu ce art reglementeaza aceasta.
Ce taxa de timbru trebuie sa platim?
Va multumesc anticipat!

Art 1294? Nu vad vreo legatura, simulatia se refera la situatia inversa.. daca ati avea-o de executat pe fiica si v-ar opune un astfel de contract secret. Apoi, care ar fi actul nepatrimonial?

Actiunea revocatorie

Notiune Art. 1.562
(1) Daca dovedeste un prejudiciu, creditorul poate cere sa fie declarate inopozabile fata de el actele juridice incheiate de debitor in frauda drepturilor sale, cum sunt cele prin care debitorul isi creeaza sau isi mareste o stare de insolvabilitate.
(2) Un contract cu titlu oneros sau o plata facuta in executarea unui asemenea contract poate fi declarata inopozabila numai atunci cand tertul contractant ori cel care a primit plata cunostea faptul ca debitorul isi creeaza sau isi mareste starea de insolvabilitate.

Conditii privitoare la creanta Art. 1.563
Creanta trebuie sa fie certa la data introducerii actiunii.

Termen de prescriptie Art. 1.564
Daca prin lege nu se prevede altfel, dreptul la actiune se prescrie in termen de un an de la data la care creditorul a cunoscut sau trebuia sa cunoasca prejudiciul ce rezulta din actul atacat.

Efectele admiterii actiunii Art. 1.565
(1) Actul atacat va fi declarat inopozabil atat fata de creditorul care a introdus actiunea, cat si fata de toti ceilalti creditori care, putand introduce actiunea, au intervenit in cauza. Acestia vor avea dreptul de a fi platiti din pretul bunului urmarit, cu respectarea cauzelor de preferinta existente intre ei.
(2) Tertul dobanditor poate pastra bunul platind creditorului caruia profita admiterea actiunii o suma de bani egala cu prejudiciul suferit de acesta din urma prin incheierea actului. In caz contrar, hotararea judecatoreasca de admitere a actiunii revocatorii indisponibilizeaza bunul pana la incetarea executarii silite a creantei pe care s-a intemeiat actiunea, dispozitiile privitoare la publicitatea si efectele clauzei de inalienabilitate aplicandu-se in mod corespunzator.
Poate va ajuta si acest material
[ link extern ] /
gi-jane2, moderator
mltumesc mult.
Imi puteti spune ceva referitor la ce taxa de timbru trebuie sa platim?
Art. 3 OUG 80/2013
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei � 8%, dar nu mai putin de 20 lei;

b) intre 501 lei si 5.000 lei � 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;
c) intre 5.001 lei si 25.000 lei � 355 lei + 5% pentru ce depaseste 5.000 lei;
d) intre 25.001 lei si 50.000 lei � 1.355 lei + 3% pentru ce depaseste 25.000 lei;
e) intre 50.001 lei si 250.000 lei � 2.105 lei +2% pentru ce depaseste 50.000 lei;
f) peste 250.000 lei � 6.105 lei + 1% pentru ce depaseste 250.000 lei.
(2) Se taxeaza potrivit alin. (1) si urmatoarele categorii de actiuni:
a) in constatarea nulitatii, anularea, rezolutiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial; cererea privind repunerea partilor in situatia anterioara este scutita de taxa de timbru daca este accesorie acestor cereri;
gi-jane2, moderator
taxa de timbru voi lati prin raportare la creanta mea?
Nu doamna, va raportati la valoarea transmisa prin actul pe care il atacati.