Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Student zilier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Student zilier

Buna seara,
Sunt studenta si lucrez uneori ca si zilier la diferite promotii. Fiind studenta sunt asigurata la CNAS pana la varsta de 26 de ani cu conditia sa nu am alte venituri. Din cate stiu eu ca si zilier nu esti asigurat medical dar totusi am venit-uneori. In acest caz cum se procedeaza? beneficiez sau nu de analize gratuite sau alte servicii medicale gratuite? Am o adeverinta pt medicul de familie pe care scrie ca sunt asigurata pe toata durata anului scolar. Pot sa primesc medicamente, tratamente gratuite sau ma voi trezi cu amenda sau mai stiu eu ce plati ulterioare?
Multumesc anticipat
Activitatea desfasurata in conditiile prezentei legi nu confera zilierului calitatea de asigurat in sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici in sistemul de asigurari sociale de sanatate. Acesta va putea incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.

Asadars, dvs sunteti asigurata in sistemul de asigurari sociale de sanate in calitate de studenta. Insa pentru un raspuns cat mai complet va puteti adresa Casei de Asigurari de Sanatare in raza careia aveti domiciliul sau
Casei Nationale de Asigurari de Sanatate
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns!