Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozitele angajatilor zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozitele angajatilor zilieri

Buna ziua,
Angajatii zilieri li se opreste din venit impozitele aferente cass, cas, somaj?
Potrivit art.8 alin.2 din Legea nr.52/2011, pentru veniturile realizate din activitatea prestata de zilieri nu se datoreaza contributiile sociale obligatorii nici de catre zilier, nici de catre beneficiar.

Asadar, pentru veniturile realizate din activitatea prestata de zilieri se datoreaza numai impozitul pe venit (16%).

Legea nr.52/2011 mai prevede:
Art. 8. — (1) Activitatea desfasurata In conditiile prezentei legi nu confera zilierului calitatea de asigurat In sistemul public de pensii, sistemul asigurarilor sociale pentru somaj si nici In sistemul de asigurari sociale de sanatate. Acesta va putea Incheia, optional, o asigurare de sanatate si/sau de pensie.