Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua , Ieri am fost sa imi depun actele pentru indemnizatie copil pana la 1 an , am efectuat cele 42 zile concediu postnatal urmand sa intru in indemnizatie copil pana la 1 an . Doamna de la Primarie mi-a spus ca sunt obligata sa ma intorc la serviciu cu o luna de zile inainte iar sotul meu este obligat sa intre el o luna in concediu crestere copil . Intrebarea mea este : conform noi legi nu doar mamele care stau 2 ani acasa sunt obligate sa se intoarca mai repede doar in anul al doilea ?
Cu multumiri anticipate
1. Indiferent pentru ce varianta de concediu crestere copil (CCC) ati optat (pana la varsta de 1 an sau 2 ani), daca tatal copilului indeplineste conditiile si nu intra cel putin o luna in CCC atunci se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile.

2. Nu stiu cine v-a spus ca se aplica numai la varianta de CCC pana la 2 ani dar nu este adevarat.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

4. - Daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (chiar si cu o zi inainte) veti putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
- De stimulentul de insertie veti beneficia dupa ce implineste copilul 1 an.
Multumesc frumos