Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rusalii liber
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rusalii liber

E liber oficial in 8 iunie (luni) de rusalii, nu ?

Si care este situatia catolicilor de ex ? Se procedeaza ca in cazul zilelor libere acodate de pasti ? Adica intr-o saptamana au liber catolicii, iar in saptamana urmatoare ortodocsii ?

Cum este mai sigur, din punct de vedere al angajatorului, sa rezolve aceasta problema ? Binenteles in afara solutiei, conform careia toata lumea serbeaza de de ori :))
magyari, utilizator
Procedati ca si cu zilele de Pasti (nici acesta nu coincide totdeauna la ortodocsi si catolici).
Pentru angajator cel mai bine este sa gandeasca si sa inscrie in ROI sau IN CCM solutia considerata cea mai potrivita de catre ambele parti- angajator si angajat, luan in seama toate aspectele ce deriva din aceste zile libere care cad in perioade diferite pentru diferiti angajati. :)
Am inteles, va multumesc mult