Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de referinta 600 ron
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de referinta 600 ron

:sorry:poi e normal si legal oug 103./2013 in care guvernul spune ca si anul acesta salarul de referinta va ramine la 600 ron in conditiile in care ar trebui sa fie 850ron??
in contractul de angajare ce scrie ?

salariul de 850 lei se numeste salariul minim pe economie , nu salariul de referinta.
Confundati termenii : ceea ce prevede OUG 103/2013 este valoarea de referinta si nu salariul minim brut pe economie prevazut in HG 871/2013.

OUG 103/2013
Art.1 (6) Valoarea de referinta se mentine si in anul 2014 la 600 lei.
....
coeficientul de ierarhizare se inmulteste cu salariul de referinta(adica 600 ron) deci cititi ordonanta,in mod normal la clasa 1 ,coeficientul de ierarhizare este 1 deci (1ori 850=salariul minim care este acuma),dar din cauza oug nu e asa decit la primele 10 clase de salarizare asta deoarece coeficientul ex 1,3 ori 600 =780 ron sub salariul minim astfel deoarece salariul minim este 850 sa marit de la 780 la 850, iar la restu ex coeficient de ierarhizare 1.5 ori 600 =900 salariul a ramas la fel asta din cauza oug 103 care a aminat aplicarea legii pina la 01 01 2015
Inainte de a spune cuiva sa citeasca ceva , ar trebui sa vedeti mai intai aceste prevederi din OUG 103/2013:

Art. 1. - (1) In anul 2014, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2013 in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii si nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare
....

Din textul de lege , reiese clar ca, nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare
sa aminat respectarea legii,sunteti de acord cu asta?si nu e prima data. cand se amina .Cu asta sunteti de acord ?
sexu, utilizator