Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care prevederi legale au prioritate ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care prevederi legale au prioritate ?

Se emit o H.G. si o OUG.
OUG a fost emisa inaintea H.G.
Ambele au ca subiect salarizarea.

1. - care dintre ele are putere mai mare ?
Adica, care din cele 2 se aplica cu prioritate ?
Sau care prevederi legale au prioritate ?
Putere mai mare o are OUG.
Dar daca dupa OUG apar modificari facute printr-o HG ?
sau daca prevederile celor 2 sunt contrare ?
Care prevederi se aplica ?
HG nu poate modifica o OUG.

Despre ce acte normative este vorba , mai exact?
Despre:
- OUG nr.nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice
si
- HG nr.1091/10.12.2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată,

intrucat:

1. - in OUG nr.83/2014 se spune ca:

Art. 1. (4) Valoarea de referinţă se menţine şi în anul 2015 la 600 lei.
Art. 1. (1) În anul 2015, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menţine la acelaşi nivel cu cel ce se acordă pentru luna decembrie 2014
în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii şi
nu se aplică valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare corespunzători
claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010
privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice,
cu modificările ulterioare.

2. - luand in considerare
prevederile Legii nr.284 /2010 privind salarizarea unitară
a personalului plătit din fonduri publice,
in ce priveste modul de stabilire /calcul al salariilor,

3. - fata de HG nr.1091/10.12.2014
in care se spune ca:
Art. 1. (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, .....,

CONCLUZIA este ca:
- salariul de referinta nu poate fi doar de 600 lei,
intrucat se situeaza sub 975 lei !
- or, salariul de referinta trebuia sa fie de 975 lei !

- daca a crescut salariul minim pe economie,
calculul salariului de baza cu referinta de 600
nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie !

ar potrivit Art. 1.(1) În anul 2015, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcţiei de bază/salariilor funcţiei de bază/indemnizaţiilor de încadrare
de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice
se menţine la acelaşi nivel cu cel ce se acordă pentru luna decembrie 2014
în măsura în care personalul îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii
şi nu se aplică valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare
corespunzători claselor de salarizare prevăzuţi în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările ulterioare.

Ce inseamna "in masura" ? - Art. 1. (1) din in OUG nr.83/2014.
Inseamna ca lasa la latitudinea angajatorilor daca vor lua in calcul sau nu
valoarea de referinţă şi coeficienţii de ierarhizare ..... ?

Cum se poate asa ceva ?
Nu s-a gresit salariul de referinta
cand s-a spus ca se va lua in calcul 600 lei, in loc de 950 lei ?

Valoarea de referinta de 600 lei se refera la salariul minim pe economie
stabilit pentru anul 2010, deci va trebui sa consideram
ca valoare de referinta 975 lei.

Salariul de baza trebuie calculat
cu valoarea de 975 + coeficientul de ierarhizare, la care se aplica sporurile.

- In sectorul bugetar situaţia sporul de vechime se include salariul de bază,
datorită Legii nr. 284/2010, care a inclus clase de ierarhizare şi coeficienţi şi gradaţii
pentru tranşe de vechime...

Dar, la art. 13 alin. 2 se precizează că salariile de bază se diferenţiază pe grade sau
pe trepte profesionale după cum avem personal cu studii profesionale sau medii.
Apoi, la alin. 3 al aceluiaşi art. 13 se precizează că diferenţierea salariilor de bază
se face în funcţie de gradaţiile corespunzătoare celor 5 tranşe de vechime în muncă.

Totusi, este legal ca salariul de bază să includă şi sporul de vechime.
dar este ilegal ca salariul de încadrare să fie mai mic de 950, din luna ianuarie 2015,
respectiv, sa fie mai mic decat salariul de referinta,
respectiv, fata de baza de la care se porneste calculul salariului.

Care Lege se aplica ?
Cum se mai calculeaza salariul ?
Tot ca in anul 2008 - 2010 ! ? ! ?

In cazul de fata,

prevederile Art.1. alin.(4) din OUG nr. 83/2014 privind
salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015,
precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice:
"Valoarea de referinţă se menţine şi în anul 2015 la 600 lei.",
fata de prevederile HG nr. 1.091/2014 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, de 975 lei,

se poate spune ca:

1. - sunt neconstitutionale ? ( mentine salariul de referinta sub minimum pe economie )
sau
2. - HG nr. 1.091 /2014 incalca OUG nr. 83/2014 ?
sau
3. - HG nr. 1.091/2014 - fiind ultima prevedere legala emisa
este cea care se aplica,
chiar daca
OUG nr. 83/2014 - nu a fost abrogata ?

Nu mai inteleg nimic !