Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acoperire pierdere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acoperire pierdere

Buna ziua

o societate care a avut cheltuieli uriase pentru un proiect in 2013 ,iar el factureaza si incaseaza abia in 2014 ,cum poate folosi cheltuielile effectuate in 2013 pentru a le scadea din veniturile lui 2014si astfel sa obtina un profit real ?Se poate vorbi de acoperirea pierderii din profit (toata odata )?Profitul se obtine in primul trimestru .Poate avea loc acoperirea pierderii din 2013 in acel moment (in trimestrul I din 2014)?Din asta ar rezulta un imp pe profit mai mic?
Multumesc
Au fost oare corect inregistrate acele cheltuieli efectuate,in asa fel incat acestea sa genereze pierderi fiscale in anul 2013 ? Daca da,ramane in bilantul la 2013 pierdere fiscala,care se raporteaza in Declaratia 101/2013. In anul 2014,aceasta pierdere fiscala se recupereaza din profiturile impozabile,la fiecare termen (trimestrial) de plata a impozitului pe profit(art.26 din Codul fiscal).
Buna ziua tuturor!

Va rog mult sa ma lamuriti cu urmatoarea problema:

Firma are pierderi consecutive in anii 2008, 2009 si 2010.
- In 2011, firma a avut profit si si-a constituit rezerve legale potrivit legii, iar profitul, desi a fost repartizat integral pentru acoperirea pierderilor anterioare, nu le-a acoperit in totalitate.
- In 2012, firma a avut din nou pierdere.
- La 2013 este din nou pe profit si as vrea sa folosesc aceasta rezerva pentru acoperirea pierderilor din anii anteriori, insa nu stiu care este procedura si la ce moment al anului se fac inregistrarile contabile. Pe de alta parte, daca hotarasc folosirea acelei rezerve, reconstui rezerva legala din profitul lui 2013 sau, fiind deja incarcata in 2013 cu nivelul maxim obligatoriu potrivit legii, nu mai contitui rezerva legala, ci doar o folosesc pe cea existenta pentru a mai acoperi din pierdere?

Dupa cum s-a inteles, rezerva legala a ramas contituita din 2011, insa nu a fost folosita niciodata pentru acoperirea pierderilor.

Practic, situatia la sf. lui 2013 este:
1012 Capital social: 2000 lei
1061 Rezerve legale: 400 lei
1063 Rezerve statutare: 400 lei
1171 rezulat reportat – profit nerepartizat/pierdere (debit): 29757.59
121 Profit si pierdere (credit): 25174.59

Va rog tare mult sa ma sfatuiti cum sa procedez.

Multumesc frumos.
Banuiesc faptul ca impozit pe profit pe anul 2013 nu aveti de plata(rezultat din Declaratia 101/2013)."Pierderea anuala ,stabilita prin declaratia 101,se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua in ordinea inregistrarii acestora,la fiecare termen de plata a impozitului pe profit,..."(art.26 din Codul fiscal). In situatia mentionata de dvs.,in mod normal pierderile inregistrate in anul 2008 se puteau recupera intre anii 2009-2013 inclusiv.,s.a.m.d.
Cred ca in luna ianuarie ati efectuat inregistrarea 121=1171 cu profitul realizat in anul 2013 si 121=121 in rosu. La adunarea asociatilor pentru aprobarea situatiilor financiare pe anul 2013,repartizati profitul realizat pentru acoperirea pierderilor contabile(mare parte din pierderea anterioara,inregistrarea fiind deja facuta in luna ianuarie).Nu cred ca este cazul sa acoperiti o parte din pierderea ramasa din rezerve,mai ales din cea legala.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Nedumerirea mea era strict legata de rezerva legala, nestiind daca e mai bine sa o folosesc, insa, intre timp, am mai investigat si am concluzionat ca legea nu te obliga sa o folosesti, ci doar sa o constitui de fiecare data cand exista profit, in limitele prevazute de aceasta. Nu voi folosi nicio rezerva pentru acoperirea pierderilor.
Inca o data multumesc foarte mult pentru raspuns.