Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

buna ziua
Am nevoie de o indrumare: Am incetat contractul de munca a unei salariate cu art.55 al.1 Cm la data de 01.03.2014. Decizia a fost emisa la data de 14.02.2014 si comunicata in Revisal. Persoana nu si-a gasit servici in alta parte si acum vrea sa se inscrie la somaj, dar pentru aceasta trebuie sa-i fie incetat contractul cu art.65 al.1 din CM.Intrebarea mea este: pot sa-i modifica acum (21.03.2014) decizia de incetare cu acest articol? , mentionez ca locul de munca unde a lucrat
s-a desfiintat( am inchis magazinul)
Daca se considera a fi o eroare a acelei incetari a c.i.m., atunci se poate revoca acea decizie si se va emite una noua in baza art.65 alin.1 C.mun.

Revocarea unei decizii emise de catre angajator este permisa .. ea putand interveni chiar si dupa sesizarea instantei cu solutionarea contestatiei impotriva acelei decizii. Dupa ramanerea definitiva a hotararii instantei de mentinere a deciziei in cauza nu se mai poate revoca intrucat s-ar incalca principiul autoritatii de lucru judecat.

Revocarea deciziei are ca efect anularea deciziei anterioare si repunerea partlor in situatia anterioara.