Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Calcul impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Calcul impozit pe profit

Buna seara
Pot sa deduc cheltuielile cu carburantul consumat de auto (inregistrat pe firma ) care apartine administratorului( patronului) ? in 2013.
V amultumesc anticipat.
Daca intre patron si firma exista un contract de inchiriere sau comodat, pe baza foilor de parcurs, se poate deduce pana la 50% din cheltuiala cu carburantul.
Buna ziua,
Masina e cumparata pe firma.
Multumesc ,
Daca masina a fost folosita integral in interesul firmei deducerea este de 100 %, iar daca nu a fost folosita numai in interesul firmei deducerea este de 50 %. Obligatia justificarii cu foi de parcurs ramane valabila.Regula se aplica si pentru TVA. Daca nu puteti justifica activitatea masinii cu foi de parcurs riscati, la un control, nerecunoasterea totala.Inspectorii ANAF nu prea sunt intelegatori la lipsa foilor de parcurs.