Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare firma urgent!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare firma urgent!

Buna seara! Va rog frumos sa ma sfatuiti si pe mine cu ceva...sunt unic asociat la un SRL si am primit o oferta de cumparare a firmei cu active si pasive, insa ma gandeam sa vand doar bunurile si sa pastrez firma, eventual sa-i suspend activitatea. V-as ruga sa ma sfatuiti in acest sens...care este cea mai buna algere?

Va multumesc anticipat!
Eu zic sa scapati de ea cat mai repede.De ce sa va mai complicati si cu suspendari de activitate?
In cazul in care veti vinde doar bunurile, firma va continua sa existe. Sa-i suspendati activitatea va va costa. Dar daca va doriti acest lucru, inseamna ca nu prea va doriti sa scapati de ea, ci doar vi s-a facut o oferta foarte buna.
Oricum va puteti infiinta alta daca veti mai dori acest lucru. Cu aceeasi activitate sau cu mai multe... eventual complementare.
Daca oferta este buna si va satisface pretentiile, vindeti-o.
Daca va ganditi ca dupa vanzare sa infiintati o noua societate cu acelasi obiect de activitate, trebuie sa aveti grija ca cel care va cumpara actuala dumneavoastra firma, sa nu va impuna ca in urmatoarii x ani sa nu desfasurati activitatea respectiva, ca masura de precautie ca nu veti lua si clientii cu dumneavoastra.