avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale probleme !!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

probleme !!!

Am o societate comerciala cu sediul social in romania (in acte la registrul comertului sint asociat unic ) ,dar in societate a investit o persoana fizica o anumita suma de bani ,avem un act semnat in privat prin care eu recunosc suma investita in firma .in anul 2007 am vrut sa lichidez firma pentru a recupera suma investita de cealalta persoana .Aceasta a refuzat spunind ca trebuie sa mergem mai departe si sa dezvoltam firma ,acum s-a razgindit si ma forteaza s-ai returnez suma investita in firma ,amenintindu-ma ca ma da in judecata in germania ca sa-si recupereze banii de la mine (este cu domiciuliul in germania cu dubla cetatenie ).Eu am suspendat activitatea firmei si am scos-o la vinzare ... am venit si cu oferta s-ai dau o parte din actiuni s-au din patrimoniu pentru a incheia litigiul (pina trece aceasta perioada de criza financiara ) ,dar nu vrea decit bani ..si repede ..cei de facut ?..daca ma da in judecata unde are loc procesul ?..se poate lega si de celelalte bunuri pe care eu le am ..? ce ma sfatuiti ...?
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 13:48, 26 Septembrie 2009
Procesul e pe raza tribunalului unde a fost inregistrata societatea. Actele pe care le-ati facut daca sunt in numele societatii, atunci societatea raspunde in limita activelor pe care le mai are. Moralmente trebuie sa mentionati acest lucru persoanei carei doriti sa-i vindeti firma. Daca contractul l-ati facut dvs cu cetateanul german atunci chiar daca vindeti firma va poate da in judecata si se poate ajunge la o executare silita impotriva dvs, situatie in care raspundeti cu bunurile personale.In oricare din situatii, procesul se va desfasura in Romania.

Cu stima
av. Gheorghe Alexandru
Cred ca ar fi foarte util daca ati posta in forum modul in care este redactat acel act semnat in privat prin care dumneavoastra recunosteti suma investita in firma .

In functie de modul in care este redactat acel act , de persoanele care l-au semnat , si de ce scrie efectiv , puteti primi un sfat in legatura cu problema dumneavoastra !

Acel act ar trebui sa il reproduceti exact , bineinteles ca fara datele de identificare .
Este posibil si ca imprumutul " prietenului " sa se fi prescris intre timp !
romania inedit a scris:

Cred ca ar fi foarte util daca ati posta in forum modul in care este redactat acel act semnat in privat prin care dumneavoastra recunosteti suma investita in firma .

In functie de modul in care este redactat acel act , de persoanele care l-au semnat , si de ce scrie efectiv , puteti primi un sfat in legatura cu problema dumneavoastra !

Acel act ar trebui sa il reproduceti exact , bineinteles ca fara datele de identificare .
Este posibil si ca imprumutul " prietenului " sa se fi prescris intre timp !


Sunt posibile cateva variante si toate depind de continutul contractului dintre persoana fizica si societatea pe care o reprezentati! Efectiv orice clauza poate induce un alt sens si o alta solutie intregii spete!B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare suma imprumutata lucasS lucasS Va salut!am o problema legata de remiterea unei sume de bani unui fost \"prieten\".I-am dat suma de 4600 de euro in jurul datei de 28.03.2013 pentru a-si ... (vezi toată discuția)
Buna - clauza formare profesionala achim18 achim18 Am si eu o nelamurire la contractul colectiv de munca prin care specifica, ca daca plec in decurs de 24 de luni de la firma respectiva datorez firmei 3000€ ... (vezi toată discuția)
Demisie administrator d2b d2b Suntem patru asociati la un SRL nou infiintat. Pe langa faptul ca sunt si asociat sunt si administrator. De 3 luni de zile, ceielalti asociati refuza sa mai ... (vezi toată discuția)