avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua

Persoana de sex feminin, nascuta in 12.07.1958 ( 56 ani) cu 32 ani munca inscrisi in cartea de munca.
Cand se poate sa ma pensionez ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:05, 24 Martie 2014
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 2 luni.*
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 2 luni, in septembrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in septembrie 2014.



alina_25:

1. Cand mai faceti copy-paste din alta parte macar corectati greselie si scrieti si sursa.

2. Nu se zice "anticipatat" ci "anticipat", nu se zice "pensie anticipata partial" ci "pensie anticipata partiala".

Ultima modificare: Luni, 24 Martie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionarii Mangela Mangela Sunt nascuta pe data de 13.01. 1958 si sunt angajata din 12 .09.1978 pana in prezent cu o perioada de somaj(10.09.2002--02.12.2002). Va rog frumos sa-mi ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensie femei ioangaspar ioangaspar Sunt nascuta la 09.03.1960 .Pana in prezent am lucrat 19 ani si 8 luni din care 14 anisi 8 luni la grupa 1 de munca,am trei copii majori.Cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)