Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua

Persoana de sex feminin, nascuta in 12.07.1958 ( 56 ani) cu 32 ani munca inscrisi in cartea de munca.
Cand se poate sa ma pensionez ?
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2019 luna Septembrie la virsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2014 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 2 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2014 luna Septembrie la virsta de 56 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 2 luni.*
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 2 luni, in septembrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in septembrie 2014.

alina_25:

1. Cand mai faceti copy-paste din alta parte macar corectati greselie si scrieti si sursa.

2. Nu se zice "anticipatat" ci "anticipat", nu se zice "pensie anticipata partial" ci "pensie anticipata partiala".

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane