Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie femei

Sunt nascuta la 09.03.1960 .Pana in prezent am lucrat 19 ani si 8 luni din care 14 anisi 8 luni la grupa 1 de munca,am trei copii majori.Cand pot iesi la pensie.Multumesc.
ioangaspar, utilizator
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2021 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 31 ani si 8 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2016 luna Noiembrie la virsta de 56 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 8 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2016 luna Noiembrie la virsta de 56 ani si 8 luni daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 8 luni
19 ani si 8 luni + 7 ani spor de la gr I = 26 ani si 8 luni
O femeie nascuta in Martie 1960 are dreptul la pensie limita varsta in Nov.2021
Pentru a beneficia de reducerea varstei cu 5 ani - pensie anticipata partiala - trebuia sa aveti vechimea completa ceruta de lege si anume 31 ani si 8 luni
Interventie moderator:
:rtfm:
alina_25:

1. Cand mai faceti copy-paste de pe un alt site spuneti si sursa.

2. Textul transcris de dvs. cuprinde si greseli de exprimare:
- nu se zice pensie anticipatata ci pensie anticipata;
- nu se zice pensie anticipatata partiala ci pensie anticipata partiala.