Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Numire curator minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Numire curator minor

Buna ziua. As dori sa aflu cine numeste curatorul pt. copilul minor, sub 14 ani. De la notar mi s-a spus ca Autoritatea Tutelara face aceatsa numire, iar de aici am fost trimisa la instanta.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Curatorul este instituit de instanta de tutela, de regula instanta de la domiciliul persoanei reprezentate, Judecatoria.
Daca aveti nevoie de curator pt un anumit act juridic la notariat, acesta va fi numit de Autoritatea Tutelara la solicitarea notarului.

Daca copilul este lipsit de autoritatea parinteasca, atunci instanta de tutela este cea care este in drept sa ii numeasca un tutore.
~ Conținut șters la cerere ~