Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate face transfer de la un spital la altul???
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate face transfer de la un spital la altul???

Internat la o sectie de ATI, si nemultumiti de felul in care este tratat bolnavul, apartinatorii sau chiar pacientul poate solicita sa fie transferat la alt spital la o alta sectie unde este si medicul sau curant????Prin incurcaturi pe care le face medicina noastra bolnavul ajunge la alt spital, tratat pe fond cardiologic, cand acesta are medicul cardiolog din 2006 acelasi. Putem cere spitalului sa-l transfere la spitalul unde este medicul lui?????sau efectiv nu avem ce face si suntem la mana lor fara nici un drept de a lua vre-o decizie???
Aveti dreptul sa comunicati oficial conducerii unitati medicale nemultumirile dv
Aveti dreptul sa solicitati externarea la cerere,urmata de internarea la unitatea care doriti-conditionat de existenta paturilor libere
bun asta cu externanrea am inteles, dar transfer nu se poate?
Nu puteti impune ca unitatea medicala care nu detine resursele financiare de sustinere a medicamentelor si produselor medicale necesare bunei desfasurari a actului medical,sa suporte c/v transport pacienti de la o unitate medicala la alta
Conditionat de diagnostic,de starea pacientului,puteti solicita implicarea ministerului sanatatii care in cazuri motivate poate pune la dispozitie mijloace de transport si aparatura de specialitate necesara transportului de pacienti intre unitati medicale situate in localitati diferite
este in acelasi orasi distanta este intre cele doua spitale de aproximativ 1 km, dar problema este orgoliul si diferentele intre cele doua institutii. Sa nu intalegeti ca vreau sa duc pacientul nu stiu unde ci in orasul tg-mures la celalat spit. 1 KM distanta
Puteti incerca preluarea pacientului de catre unitatea medicala unde practica medicul curant al acesteia