Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ TEHNIC...AJUTOR!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ TEHNIC...AJUTOR!!!

Buna ziua,

Va rog frumos daca stie cineva sa-mi explice clar care sunt pasii ce trebuie urmati pentru procedura de somaj tehnic: ce va trebui sa fac cu carnetele de munca ale salariatilor, care sunt la sediul firmei, ce sa scriu in ele (se predau cumva la ITMB?); se poate intra in somaj tehnic cu suspendarea partiala a activitatii (conducerea dorind sa intram in somaj tehnic pe bucati, pe rand)?...mai exact ce ar trebui sa fac, ce acte sa intocmesc?

Va multumesc mult de tot, si astept un raspuns cat mai repede daca se poate!!!
Pe perioada intreruperii temporare a activitatii angajatorului se suspenda contractele de munca ale angajatilor. Trebuie facute decizii de suspendare pe perioada intreruperii temporare si depuse la Inspectoratul de munca. Art. 52 ,53 din Codul muncii nu precizeaza daca este vorba de activitatea in intregul ei sau de doar de o parte a acesteia .Din textul de lege ar rezulta faptul ca este vorba de intreaga activitate a angajatorului.La finele perioadei de intrerupere a activitatii se emit pentru salariati decizii de revenire .
Sorin Susca, Consilier juridic
Multumesc pentru informatie, am aflat de la ITM ca nu se specifica suspendarea totala sau partiala (deci, care se doreste), dar nu stiu ce sa fac cu carnetele de munca, daca se completeaza ceva in ele sau nu.
Multumesc inca o data!
As dori sa aflu daca este necesar preaviz(daca da, cate zile) pentru somaj tehnic?
Va multumesc!
1. Avand in vedere aplicarea neunitara a legilor la nivelul ITM-urilor eu zic sa luati legatura cu ITM de care apartineti si sa va spune ce si cum sa faceti. Este si datoria si obligatia lor legala sa va acorde consultatie de specialitate.
2. La suspendarea CIM nu este nevoie de preaviz.
3. Pentru a intra in somaj tehnic trebuie o hotarare a administratiei unitatii in care se arata motivul si perioada de somaj tehnic precum si sectoarele care isi intrerup activitatea.
Va multumesc dl. Tudor.