Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizarie de somaj dupa 1 luna de la angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizarie de somaj dupa 1 luna de la angajare

Buna ziua !

A-si dori sa ma informez daca doar dupa o luna de angajare cu carte de munca se poate primi indemnizatie de somaj ? Mentionez ca inainte era angajat persoana 8 ani cu contract de munca, s-a plecat prin demisie, iar de 2 luni din pacate nu s-a reangajat inca. Ar putea sa se angajeze la o firma si se plateste contributiile, iar dupa o luna sa mearga in somaj ??? Multumesc
1. Beneficiaza de indemnizatie de somaj de fiecare data cand:
- ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile (demisia ii este imputabila);
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj are 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutuve si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Se poate angaja cu CIM pe perioada determinata de o luna de zile si la incetarea la termen a CIM poate benficia de indemnizatie de somaj daca indeplineste conditia celor 12 luni de stagiu de cotizare.
In ultimele 24 de luni numai 2 luni nu a cotizat: februarie si martie 2014. Deci e ok. Multumesc