avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizarie de somaj dupa 1 luna de la angajare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizarie de somaj dupa 1 luna de la angajare

Buna ziua !

A-si dori sa ma informez daca doar dupa o luna de angajare cu carte de munca se poate primi indemnizatie de somaj ? Mentionez ca inainte era angajat persoana 8 ani cu contract de munca, s-a plecat prin demisie, iar de 2 luni din pacate nu s-a reangajat inca. Ar putea sa se angajeze la o firma si se plateste contributiile, iar dupa o luna sa mearga in somaj ??? Multumesc
Cel mai recent răspuns: melb , utilizator 08:08, 26 Martie 2014
1. Beneficiaza de indemnizatie de somaj de fiecare data cand:
- ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile (demisia ii este imputabila);
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj are 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutuve si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Se poate angaja cu CIM pe perioada determinata de o luna de zile si la incetarea la termen a CIM poate benficia de indemnizatie de somaj daca indeplineste conditia celor 12 luni de stagiu de cotizare.
In ultimele 24 de luni numai 2 luni nu a cotizat: februarie si martie 2014. Deci e ok. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca demisionezi, poti sa intri in somaj? NONIE NONIE Daca o persoana dupa ce a lucrat 9 luni de zile cu carte de munca si isi da demisia, are voie sa intre in somaj?Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Somaj stelianaiv stelianaiv Buna seara! Ar putea o persoana care si-a dat demisia din Mapn, in februarie, sa intre in somaj?Si daca da, ar trebui sa ceara o adeverinta de la ultimul loc ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatia de somaj? Alex_Mari Alex_Mari Vreau sa stiu si eu daca pot benificia de ajutorul de somaj, avand in vedere ca la ultimul loc de munca am lucrat 2 luni iar la precendentul (care a fost si ... (vezi toată discuția)