Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Informatii de interes public
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Informatii de interes public

din continutul L 544/2001 cat si a metodologiei de aplicare a legii, se prevede faptul ca "informatiile de interese public altele decat cele care se publica din oficiu" vor putea fi obtinute printr-o adresa comunicata institutie in cauza. (art 6 din lege si art 13 din metodologie)

1. urmatoarele solicitari ar reprezinta informatii de interes public, tinand cont ca solicitantul fiind si titularul informatiilor solicitate?

- informatii cu privire la registrul contribuabililor activi / inactivi
- fise sintetica in baza cnp-ului / cif-ului (titular)
- documente(inscrisuri) din dosarul contribuabilului(decizii, orice alte documente prezente in dosar )
- informatii cu privire la modul in care se poate activa/ inactiva, radia un dosar al unui contribuabil

2. care ar fi mai apropiata scopului de a obtine informatiile mai sus mentionate, L privind liberul accesul la informatii de interes public sau legea contenciosului administrativ.

informatiile se doresc a fi obtinute de la o agentie anaf dintr-un alt judet, in momentul la agentia unde isi are domiciliul persoana nu poate obtine aceste informatii pt ca nu exista dosarul fizic.
Din enumerarea dumneavoastra, cred ca o perte sunt informatii de interes public iar altele sunt informaţii care intra sub incidenţa art. 11 privind secretul fiscal din Codul de procedură fiscală.
Dar daca titularul/asociatul in firma solicita aceste informatii, lui trebuie sa i se dea fara a se pune problema aplicarii legii 544 sau sa i se aplice conditia secretului fiscal. In caz de refuz aveti in lege procedura de urmat.
Multumesc,

cu siguranta urmatoare procedura ar fi ceea legala, in cazul refuzului institutiei

intre timp a fost modificat si art 11 din codul de procedura fiscala - oug 8/2014

1. La articolul 11, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Informatiile referitoare la impozite, taxe, contributii si alte sume datorate bugetului general consolidat pot fi transmise:
a) autoritatilor publice, in scopul indeplinirii obligatiilor prevazute de lege;
b) autoritatilor fiscale ale altor tari, in conditii de reciprocitate in baza unor conventii;
c) autoritatilor judiciare competente, potrivit legii;
d) oricarui solicitant, cu acordul scris al contribuabilului in cauza;
e) in alte cazuri prevazute de lege