avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitatea de a nota in cartea funciara ca locuinta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitatea de a nota in cartea funciara ca locuinta familiala a unui apartament care este proprietatea unui tert

Buna ziua domnule Profesor,
Va rog sa-mi dati un sfat:
De 8 ani saunt casatorita si locuiesc cu sotul meu intrun apartament proprietate a socrilor.In timp am facut singura(sotul nu lucra sau daca lucra nu avea niciodata bani)investitii majore, am modernizat apartamentul total exclusiv pe banii mei.
In ultima vreme situatia s-a tensionat si as vrea sa ma protejez cumva asa ca as vrea sa notez in cartea funciara apartamentul ca locuinta a familiei.
Pot face acest lucru fara acordul expres al socrilor si al sotului?

art 321 codul nou spune ca se poate nota in cartea funciara de unul din soti chiar daca acesta nu e proprietar.

In situatia mea se poate?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:54, 1 Aprilie 2014
Doamna, dvs uitati ca aveti domiciliul in acte la acea adresa, stati acolo cu acordul lor, ei v-au luat in spatiu.
Apoi, dvs sunteti cea care folositi locuinta, daca v-ar sparge yala pt a intra, ei sunt cei care violeaza domiciliul !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! locuiesc cu sotul in apartamentul mamei sale, suntem ... simona435 simona435 Buna ziua! Locuiesc cu sotul in apartamentul mamei sale, suntem căsătoriți de 22 de ani, el vrea sa divotam, iar soacra mea mi-a spus telefonic sa imi caut ... (vezi toată discuția)
Cum declar locuinta de familie? Dyadyana Dyadyana Buna ziua, Am urmatoarea situatie: apartamentul in care locuiesc impreuna cu familia mea este ipotecat in favoarea unei banci in urma unui credit de nevoi ... (vezi toată discuția)