Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Posibilitatea de a nota in cartea funciara ca locuinta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Posibilitatea de a nota in cartea funciara ca locuinta familiala a unui apartament care este proprietatea unui tert

Buna ziua domnule Profesor,
Va rog sa-mi dati un sfat:
De 8 ani saunt casatorita si locuiesc cu sotul meu intrun apartament proprietate a socrilor.In timp am facut singura(sotul nu lucra sau daca lucra nu avea niciodata bani)investitii majore, am modernizat apartamentul total exclusiv pe banii mei.
In ultima vreme situatia s-a tensionat si as vrea sa ma protejez cumva asa ca as vrea sa notez in cartea funciara apartamentul ca locuinta a familiei.
Pot face acest lucru fara acordul expres al socrilor si al sotului?

art 321 codul nou spune ca se poate nota in cartea funciara de unul din soti chiar daca acesta nu e proprietar.

In situatia mea se poate?
Doamna, dvs uitati ca aveti domiciliul in acte la acea adresa, stati acolo cu acordul lor, ei v-au luat in spatiu.
Apoi, dvs sunteti cea care folositi locuinta, daca v-ar sparge yala pt a intra, ei sunt cei care violeaza domiciliul !