Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Locuiesc cu sotul in apartamentul mamei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Locuiesc cu sotul in apartamentul mamei sale, suntem ...

Buna ziua! Locuiesc cu sotul in apartamentul mamei sale, suntem căsătoriți de 22 de ani, el vrea sa divotam, iar soacra mea mi-a spus telefonic sa imi caut chirie. In ce conditii poate sa faca asta?
Bună ziua,

Din păcate, în timp vă poate evacua dacă chiar vrea. Faptul că aveți carte de identitate cu domiciliul acolo nu vă dă dreptul să stați mai mult decât vrea proprietarul.
Ar fi bine să vă gândiți de pe acum la altă locuință. Dacă ajungeți să vă scoată cu executorul o să aveți de plătit cheltuieli care puteau fi evitate.
Chiar dacă nu suntem divorțati? Să inteleg ca nu pot impiedica in nici un fel asta? Ce inseamna in timp? Poate veni maine sa schimbe yala si eu sa nu am acces la adresa de domiciliu? Asa pur si simplu? Am investit bani in acea locuința, avem lucruri acolo..

gi-jane2, moderator
Din păcate, un chiriaș are mai multe drepturi decât aveți dvs. în acest moment. Nu aveți contract cu soacra, sunteți tolerată acolo și dacă schimbă yala va fi complicat să intrați legal. Poliția nu vă poate ajuta pentru că aveți domiciliul acolo.

În timp nu pot să spun exact ce înseamnă. Trebuie să parcurgă o procedură judecătorească și să apeleze la executor, însă dacă ține cu tot dinadinsul să nu mai locuiți acolo o poate rezolva destul de rapid cu ajutorul unui avocat.

Discutați cu soțul dvs. și cereți-i un termen rezonabil, poate el îi domolește avântul soacrei. Măcar acum să nu se mai amestece în căsnicia dvs. Să vă lase să divorțați singuri.
In concluzie, poate face asta doar verbal sau trebuie să depună acțiune în instanța? Si cum politia nu ma poate ajuta daca am domiciliul acolo si nu pot intra?
in concluzie, nu va poate da afara verbal, adica soacra va poate spune pe gura sa va mutati, dar dvs nu sunteti obligata sa o faceti. Legal, ar trebui sa ceara evacuarea dvs in instanta.
Daca insa, va da afara, va schimba yala cat sunteti pe afara, politia nu se baga, nu ii poate impune proprietarului sa va primeasca, doar o instanta o poate face. Dvs puteti cere reintegrarea in domiciliu in instanta, insa putine sanse de castig, cat dvs sunteti tolerat acolo..
Daca soacra cere evacuarea dvs in instanta, dvs puteti aduce dovezi ca ati facut investitii si puteti cere la randul dvs sa vi se dea un drept de retentie, adica sa puteti sta in casa pana va da banii pe investitia dvs.
Ca idee, dvs stati in acea casa provizoriu, candva tot va trebui sa va mutati.