Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatul in cfp, cat timp apare asigurat in sistem
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatul in cfp, cat timp apare asigurat in sistem

Buna ziua,
persoana in cauza detine card european, pana la sfarsitul lunii februarie 2014 era angajata. Momenta se afla in concediu fara plata. Pana cat timp figureaza ca si asigurat in sistem? trebuie mers la ANAF, pentru calcularea cotizatiei lunare?
Va multumesc anticipat
In perioada cat se afla in C.F.P. un salariat este neasigurat din punct de vedere al asigurarilor sociale de stat, inclusiv cele de sanatate.
Perioada de CFP nu constituie stagiu de cotizare la somaj, pensie si asigurarile de sanatate, precum nici vechime in munca.

Pe perioada CFP un salariat nu este asigurat in niciunul din sistemele de asigurari mentionate mai sus.