Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Lichidarea comunitatii de bunuri apartament ipotecat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Lichidarea comunitatii de bunuri apartament ipotecat

Buna ziua,
Am contractat in 2008 un credit ipotecar impreuna cu sotul meu prin care am cumparat un apartament. Anul acesta am divortat si dorim sa facem partajul si sa il scot pe fostul meu sot de la cartea funciara ca fiind proprietar dar sa ramana in credit. Sotul meu este de acord cu aceasta situatie provizorie pana ce eu indeplinescu conditiile impuse de banca pentru a prelua creditul printr-un act de novatie(in prezent fostul meu sot are calitatea de imprumutat in credit iar eu sunt codebitor, ambii fiind proprietari cf at de vanzare -cumparare). Va rog sa imi spuneti daca se poate face la notar un act de lichidarea a comunitatii de bunuri in care sotul meu sa renunte la dreptul de proprietate dar sa ramana in credit ca titular iar eu sa imi asum obligatia de a plati integral rata la casa. Se poate in baza acestui act notarial ca sotul meu sa fie scos de la cartea funciara si sa nu mai figureze ca proprietar?
Fostul meu sot doreste incasarea unei sume pentru plata chiriei de la locul de munca iar pentru aceasta nu trebuie sa figureze ca proprietar.
multumesc
Da, puteti face partajul la notar.
multumesc pentru rapuns.intrebarea era daca putem face partajul la notar in conditiile precizate.multumesc
De aia v-am trimis la notar pt ca puteti.
Cf contractului incheiat cu banca nu aveti voie sa instrainati casa si nici sa il grevati. Partajul nu e o instrainare. Deocamdata nu vreti nicio modificare in contractul de credit, ipoteca ramane deci chiar nu vad unde ar fi problema.
Declaratia ca veti plati dvs rata o dati separat. Nu va avea valoare decat intre parati, nu in fata bancii.