Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cumparaturi on-line
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cumparaturi on-line

Buna ziua, am comandat o jucarie pentru fiul meu de la un magazin on-line. In urmatoarea zi am primit un e-mail in care mi s-a spus ca nu au produsul, dar ca-l vor avea in 7 zile si ca ma vor suna ei cand primesc produsul. Am cautat si pe alte site-uri, dar nu am gasit exact acea jucarie. Am decis sa astept, deoarece cel mic o voia doar pe aceea si i-am promis c-o va primi. Dupa 10 zile in care nu am fost contactat de niciun reprezentant al site-ului i-am sunat eu sa vad care este situatia cu comanda mea. Mi s-a spus ca acea jucarie este facuta in nu stiu ce tara si mai dureaza intre 14-21 de zile pana o vor primi, in conditiile in care cadoul trebuia sa-l dau peste 1 saptamana. Ca sa zic asa...am luat "maxim". Se poate sa ma adresez vreunei institutii pentru ce mi s-a intamplat?(faptul ca am fost mintita si am asteptat atata timp fara rezultat). Mai vreau sa mentionez ca nu am dat nici un fel de avans pentru jucarie, dar sunt extrem de suparata pentru timpul acesta de asteptare fara un rezultat pozitiv. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
In opinia mea nu veti reusi sa obtineti sanctionarea de catre ANPC pentru ca nu exista temei legal pentru sanctionarea neseriozitatii.
...din pacate.