Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce contine pasivul si activul care se depune la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce contine pasivul si activul care se depune la Primarie

Sunt foarte multe pareri de cum se intocmeste activul si pasivul intr-o asociatie de proprietari, de aceea, cer parerea unui specialist in care sa-mi explice de fapt ce ce intra in activ si ce in pasiv. Va multumesc frumos.
buna ziua,
Nu stiu cum de pot fi asa multe pareri pentru ca in activ se inscriu activele adica mijloacele de tot felul (materiale, banesti, etc) iar in pasiv se inscriu pasivele, adica datoriile.
@carmennecula
Activ:
-sold casa
-sold la banci
-restante pentru luna curenta(cea afisata)
-restante mai vechi
-debitori(altii decat proprietarii)
-facturi achitate si nerepartizate
-cheltuieli din fonduri ce nu au fost scazute inca

Pasiv:
-sold fond rulment
-sold fond reparatii
-sold alte fonduri(penalitati,dobanzi..)
-plati in avans ale proprietarilor
-datorii la furnizor (facturi repartizate dar neachitate inca)
elenazan, utilizator
Activ:
- Costuri lista curenta + penalizari lista curenta
- Restante intretinere + restanta penalizari intarziere
- Sold casa
- Sold banca
- Depozite banca
- Cheltuieli nerepartizate in liste

Pasiv:
- Fond rulment
- Fond reparatii
- Venituri din penalizari (incasate si de incasat)
- Fond chirii
- Cheltuieli neachitate (chiar daca au fost sau nu repartizate in liste)
Nu sunt pareri diferite, ci exprimari diferite ale acelorasi lucruri:

Activ:
- lista curenta = dupa ce s-a incasat o parte din ea sau nu s-a incasat direct = tot ce a ramas de incasat (cote curente, cote restante, penalizari curente, penalizari restante, fond de rulment curent si restant, fond de reparatii curent si restant, alte fonduri curente si restante)
- lista urmatoare care se actualizeaza pe masura ce vin facturile la asociatie (facturi, cheltuieli administrative si de reparatii de pus pe liste, cheltuieli salariale), indiferent daca au fost achitate sau nu.
- sold casa
- sold banca (inclusiv depozite bancare)
- alte sume de incasat de la terti care nu vor fi trecute in liste. Chirii pe antene, pe spatii etc.
- cu semnul minus (-) ajutorul pentru caldura care vine la asociatie sub forma unei chitante pentru ca acesta se scade din debitul de la RADET. Acest ajutor de la caldura nu a fost inca distribuit pe liste.

Pasiv
- fondul de rulment - incasat si restant (daca restanta a fost inscrisa pe lista)
- fondul de reparatii - idem cu FR
- fondul de penalizari - idem cu FR
- alte fonduri speciale - idem cu FR. La incasat sau restant sunt cuprinse si sumele de la terti
Daca sunt incasate se aduna in "incasat" si dispar din activ, daca nu au fost incasate sunt cuprinse in restante si raman in activ pana cand sunt incasate.
- facturi primite la asociatie, indiferent ca au fost puse pe liste sau urmeaza sa fie trecute in liste viitoare - neachitate inca la furnizori/prestatori.
elga50, moderator
adolfinapop a scris:
Nu stiu cum de pot fi asa multe pareri pentru ca in activ se inscriu activele adica mijloacele de tot felul (materiale, banesti, etc) iar in pasiv se inscriu pasivele, adica datoriile.

E posibil sa vi se para simplu daca le simplificati teoretic dar realitatea este complexa.
In activ, pe langa averea asociatiei (sold casa si banca) exista si posturi ca restante, debitori (altii decat restantierii asociatiei), plati facute si nerepartizate inca in lista de plata...
In pasiv, pe langa datorii (sume neachitate catre furnizori ori catre bugetul statului) exista soldul fondul de rulment, soldul fondului e reparatii, soldul altor fonduri, facturi inca neachitate catre furnizori...