Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune contraventionala angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune contraventionala angajat

Buna ziua! Doresc sa-mi construiesc o casa pe persoana fizica, in regie proprie. Daca in urma unui control al ITM , muncitorii(fierari, tamplari, electricieni) vor fi gasiti fara forme legale, eu ca beneficiar persoana fizica, am vreo raspundere? Care sunt masurile ce pot fi luate de inspectorii ITM si catre cine?
Dvs. trebuie sa aveti autorizatia de constructie. Ceilalti raspund de ceea ce fac.
Munca la negru este drastic sanctionata de catre ITM.

Art. 260. C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......

Prin urmare, pentru a nu avea problema, ar trebui sa le faceti c.i.m.
Pot face contract de munca daca sunt persoana fizica?
~ Conținut șters la cerere ~
Si o persoana fizica poate avea calitatea de angajator