avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

buna seara
sunt nou aici si nu pre stiu cum merge treaba
fratele meu a facut un credit in 2007 in franci elvetieni
a plecat in strainatate si a venit anul trecut cand a luat un apartament prin programul prima casa.titulara creditului este sotia lui.el este co debitor.am gasit pe internet ca este executat silit ptr datoria de la banca.se poate sa piarda apartamentul???????
va multumesc mult
astept rspuns

Daca nu acopera din proprie initiativa suma precizata in somatie,creditorul prin executorul judecatoresc va desfasura demersuri pentru executarea silita a bunurilor in evidenta debitorului
florinirolf a scris:

buna seara
sunt nou aici si nu pre stiu cum merge treaba
fratele meu a facut un credit in 2007 in franci elvetieni
a plecat in strainatate si a venit anul trecut cand a luat un apartament prin programul prima casa.titulara creditului este sotia lui.el este co debitor.am gasit pe internet ca este executat silit ptr datoria de la banca.se poate sa piarda apartamentul???????
va multumesc mult
astept rspuns




da, poate fi executat cu apartamentul. depinde de valoarea creditului, poate este posibil sa fie acoperit cu executarea silita asupra unui autoturism de exemplu, daca fratele dvs detine asa ceva
Ultima modificare: Luni, 31 Martie 2014
MYRA CIMPEAN , Avocat
Datoria facuta de fratele dvs este una proprie, facuta inaintea casatoriei.

Imobilul achizitionat prin prima casa este bun comun al sotilor, neputand fi executat in totalitate pt datoria fratelui.

Creditorii vor urmari silit mai intai bunurile proprii ale fratelui, apoi pot cere partajarea bunului pt a-si putea recupera creanta.
buna seara
nu are nimic pe nume
suma este de aproximativ 2000 euro
nu la instintat nimeni oficia.am aflat de pe internet
ce se poate face?
Cand a achitat ultima rata?

Alte discuții în legătură

Prescriptie incuviintare executare silita corinasevastru corinasevastru Buna seara, Am o nelamurire, am un contract de credit de nevoi personale si din 2008 nu am mai platit ratele iar de curand am gasit pe site-ul ministerului ... (vezi toată discuția)
Executarea silita de catre un spital iancu1 iancu1 Buna ziua. Va deranjez cu o intrebare legata de o problema cu care se confrunta o cunostinta de a mea. Persoana in cauza a fost condamnata definitiv ... (vezi toată discuția)
Instiintarea de recuperare debit instititutie ifn cdaniel1961 cdaniel1961 Ieri am primit o instiintare de plata privind eventualiatate unei executari silite de la OFN de la un debit de la o banca. In instiintare se mentionata ca daca ... (vezi toată discuția)