Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM, prin acordul partilor, în cazul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM, prin acordul partilor, în cazul concediilor fara plata

Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, în cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale

Poate fi suspendat sau TREBUIE suspendat ?

Daca un salariat solicita 3 zile de CFP pentru rezolvarea unor probleme personale trebuie facuta decizie de suspendare? O inregistrez in Revisal si normal ca apare si in D112.

"Cu acordul partilor" inseamna ca daca salariatul nu semneaza decizia, aceasta nu este valabila?
IulianRD, utilizator
Poate fi suspendat , ceea ce inseamna ca nu este obligatorie suspendarea.

Daca a facut cerere de acordare a CFP-ului , atunci aveti acordul salariatului. Decizia de suspendare nu se semneaza de catre salariat decat pentru luare la cunostinta si ca a primit un exemplar.
"cererea lui " impreuna cu decizia de suspendare, pe care semneaza de primire, reprezinta acordul partilor ?
Asta inseamna ca actiunea se finalizeaza prin suspendarea CIM si inregistrarea acestei suspendari in Revisal ?
Cererea lui si rezoluitia angajatorului pe cerere ca este de acord, reprezinta acordul partilor.

Daca se decide suspendarea c.i.m., atunci aceasta se opereaza in REVISAL.
Se poate scrie "de acord" pe cererea angajatului fara se se emita decizie ?
Da, se poate scrie "de acord" fara sa se mai emita decizia de suspendare a contractului individual de munca.