avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune sau exprimare incorecta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune sau exprimare incorecta?

Rog frumos elucidati-ma si pe mine intr-o problema. Cineva doreste (dar poate nu s-a exprimat bine..) sa cesioneze 90 % din partile sociale ale firmei sale unei ALTE FIRME deschisa in Italia, cu asociat unic de origine italiana. Este posibil asa ceva? Ori de fapt persoana respectiva se referea la simpla cesiune a respectivelor parti sociale ASOCIATULUI celeilalte societati italiene, acesta devenind astfel asociat al celei romane.. Nu prea inteleg ce-a vrut persoana respectiva sa sublinieze prin cesionarea partilor sociale ale firmei romanesti celei straine.. sau ar putea fi vorba de o fuziune?? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 23:04, 28 Aprilie 2009
Nu este vorba de o fuziune. Firma italiana devine asociat in cadrul firmei romanesti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asocierea unui srl cu asociat unic cu un alt srl cu asociat unic contima contima Buna ziua! Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: stiu ca este un caz mai rar, insa o persoana asociat unic (cetatean roman) al unui srl din ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale firma si calitate administrator valigogs valigogs Am avut o firma deschisa in 2002 iar anul trecut (octombrie 2008) am cesionat partile sociale detinute (5 in val. de 100 fiecare) si am renuntat la calitatea ... (vezi toată discuția)
Schimbare forma societate gabriela-jupanschi gabriela-jupanschi Buna ziua. Va rog sa ma indrumati in urmatoare situatie ( daca se poate): care sunt pasii ce trebuie urmati pentru ca o societatea romaneasca (SRL), ce are ... (vezi toată discuția)