Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune sau exprimare incorecta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune sau exprimare incorecta?

Rog frumos elucidati-ma si pe mine intr-o problema. Cineva doreste (dar poate nu s-a exprimat bine..) sa cesioneze 90 % din partile sociale ale firmei sale unei ALTE FIRME deschisa in Italia, cu asociat unic de origine italiana. Este posibil asa ceva? Ori de fapt persoana respectiva se referea la simpla cesiune a respectivelor parti sociale ASOCIATULUI celeilalte societati italiene, acesta devenind astfel asociat al celei romane.. Nu prea inteleg ce-a vrut persoana respectiva sa sublinieze prin cesionarea partilor sociale ale firmei romanesti celei straine.. sau ar putea fi vorba de o fuziune?? Va multumesc.
Nu este vorba de o fuziune. Firma italiana devine asociat in cadrul firmei romanesti.