Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rrecurs dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rrecurs dosar penal

Buna, intr-un dosar penal in care a fost pronuntata decizia, am inteles ca se poate face recurs in termen de 10 zile. Recursul se face la direct la Curtea de Apel sau la tribunal ? Si inca o intrebare,dupa prevederile noului cod penal, la infractiunea de furt , art. 208 (vechiul cod) nu se poate merge pe impacarea partillor? Intradevar in prima instanta nu a fost prezent inculpatul si instanta a decis acordarea unei pedepse cu inchisoarea de 1 an si 6 luni. Ca si prejudiciu, undeva la 1200 lei. Se pot impaca partile si se inlatura raspunderea penala, am auzit acest lucru. Multumesc
dumutaadrianred, utilizator
Buna ziua!

Apelul se va depune la instanta care a dat hotararea (in cazul dvs. Tribunalul), Va puteti impaca pe noul cod si pe latura penala, deoarece se aplica legea mai favorabila.

Cu stima.
Multumesc, judecatoria a dat sentinta,deci la judecatorie se depune apelul. Un model de cerere de apel imi puteti oferi? Asa in mare, sa imi fac o idee. Si un articol pe care sa il invoc in cererea care va trebui sa o depun. Multumesc.
Pentru cerere va recomand sa va angajati un avocat. El va sti exact cum sa o redacteze in functie de cazul dvs.

Cu stima.
Iar intelegerea intre parti poate fi facuta la un cabinet notarial?
Sigur ca da. Acordul/Declaratia de impacare se va depune mai apoi la instanta la primul termen.

Cu stima.