Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ora estimata: 08:30 Complet: Pamânări/incidente 2 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ora estimata: 08:30 Complet: Pamânări/incidente 2 Tip solutie: ...

Ora estimata: 08:30
Complet: Pamânări/incidente 2
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 233 C. pen., rap. la art. 396 alin. 1, 2 ?i 10 C.pr.pen., condamnă inculpatul I.O. (...), la pedeapsa închisorii de închisorii de 1 (un) an ?i 3 (trei) luni, pentru săvâr?irea infrac?iunii de tâlhărie. În baza art. 67 alin. (2) C. pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. (1) lit. a), b) şi h) C. pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice, dreptul de a ocupa o func?ie care implică exerci?iul autorită?ii de stat şi dreptul de a deţine, purta şi folosi orice categorie de arme, pe o durată de 3 ani. În baza art. 65 alin. (1) C. pen., stabileşte în sarcina inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 66 alin. (1) lit. a), b) şi h) C. pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorită?ile publice sau în orice alte func?ii publice, dreptul de a ocupa o func?ie care implică exerci?iul autorită?ii de stat şi dreptul de a deţine, purta şi folosi orice categorie de arme. În baza art. 91 C. pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabile?te un termen de supraveghere de 3 ani, cf. art. 92 alin. 1 C.pen., ce se va calcula de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, cf. art. 92 alin. 2 C.pen. În baza art. 93 alin. (1) C.pen., obligă inculpatul I.O., ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Constan?a, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) lit. b) C.pen., impune inculpatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune Constan?a sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) C.pen., pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii la Primăria/Consiliul Local Constanţa, jud. Constan?a sau la R.A. Judeţeană de Drumuri şi Poduri Constanta, pe o perioadă de 100 de zile. În baza art. 94 alin. 2 C.pen., supravegherea executării obligaţiilor se va realiza de către Serviciul de Probaţiune Constan?a. În baza art. 91 alin. (4) C. pen., atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 C. pen., privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 68 alin. 1 lit. b) C.pen., pedeapsa complementară se execută de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. În baza art. 241 alin. 1 ind. 1 lit. a) C.pr.pen., constată încetată de drept măsura preventivă a arestului preventiv dispusă în cauză fa?ă de inculpatul I.O. la data pronun?ării prezentei hotărâri. Constată că inculpatul I.O. s-a aflat sub imperiul măsurilor preventive privative de libertate de la de la data de 02.08.2023 – la data de 06.12.2023 inclusiv. În baza art. 397 alin. (1) C. proc. pen., cu referire la art. 19 alin. (1), art. 25 alin. (1) C. pen., ?i art. 1357 ?i urm. C.civ., obligă inculpatul I.O., la plata sumei de 1250 lei către partea civilă Curt Costel, cu titlu de daune materiale. În baza art. 274 alin. 1 C.pr.pen., obligă inculpatul I.O. la plata cheltuielilor judiciare către stat în cuantum de 2.200 lei (din care 1200 lei cheltuieli aferente urmăririi penale ?i 1000 lei cheltuieli aferente judecă?ii). Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Constan?a. Pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin mijlocirea grefei instan?ei astăzi, 06.12.2023.
Document: Hotarâre 1469/2023 06.12.2023

În data de 6 dec inculpatul a avut condamnarea , eu ca parte vătămată pe 6 ianuarie 2024 fac o luna de când nu am făcut apel pt daunele morale pe care vreau sa le cer, care nu au fost scrise mai sus în dosarul de la judecătorie. Și anume 200 milioane daune morale , am făcut o cerere în primele zile de după infracțiune și am și dus la arhiva penala bonurile de la operația și tratamentul avut tot din cauza inculpatului. Ce pot sa fac ?
Cand vi s-a comunicat sentinta penala?
Pe 7 decembrie .

interventie moderator : mesajele imediat anterioare nu se citeaza, este inutil, se incarca discutia fara rost
trandafir2, moderator
Ati avut termen 10 zile de la comunicarea sentintei ca sa faceti apel cu privire la latura penala sau latura civila, si din cate inteleg va interesa latura civila. Incercati o repunere in termenul de apel in temeiul art 410-411 cod procedura penala daca va incadrati in situatia reglementata de lege. Daca ati avut avocat discutati cu domnia sa. Daca nu ati avut, v-ati asumat riscul.
Nu am avut avocat și nici nu m au anunțat cei de la arhiva penala , asa cum au spus.
Apelul nu s a făcut. Mi s a zis ca după apel , am termen 30 de zile în care sa fac cererea aceea . Nu este asta adevărul?

interventie moderator : mesajele imediat anterioare nu se citeaza, este inutil, se incarca discutia fara rost
trandafir2, moderator
termen 30 de zile în care sa fac cererea aceea

Nu stiu despre ce anume _cererea aceea_ vorbiti si nici nu inteleg ce v-au spus cei de la arhiva si nici nu conteaza.

Pierdeti vremea cautand adevarul intr-un loc si o directie care nu va ajuta. Este clar ca v-ati riscat incercand sa o rezolvati singur.
Mai bine cautati un avocat urgent sa vada dosarul si daca se mai poate face ceva. Succes!