Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rrecurs dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rrecurs dosar penal

Buna, intr-un dosar penal in care a fost pronuntata decizia, am inteles ca se poate face recurs in termen de 10 zile. Recursul se face la direct la Curtea de Apel sau la tribunal ? Si inca o intrebare,dupa prevederile noului cod penal, la infractiunea de furt , art. 208 (vechiul cod) nu se poate merge pe impacarea partillor? Intradevar in prima instanta nu a fost prezent inculpatul si instanta a decis acordarea unei pedepse cu inchisoarea de 1 an si 6 luni. Ca si prejudiciu, undeva la 1200 lei. Se pot impaca partile si se inlatura raspunderea penala, am auzit acest lucru. Multumesc
dumutaadrianred, utilizator
dumutaadrianred a scris:

Iar intelegerea intre parti poate fi facuta la un cabinet notarial?

Este recomandabil să apelati la un mediator autorizat pentru a încheia un acord pe care-l veti prezenta instantei.
Vă postez un material care să vă ajute să întelegeti în ce situatii acordul de mediere poate avea în fata instantei efectul fie al reducerii pedepsei, prin retinerea unor circumstante atenuante, fie chiar achitarea dvs.
. Potrivit legii noi, medierea în timpul unui proces penal ar fi posibilă în latura penală pentru un număr restrâns de infrac?iuni (anume cele cu privire la care este necesară plângerea prealabilă sau este posibilă împăcarea) ? art. 67 alin.1 Lege 192/2006, iar în latura civilă este posibilă pentru orice infrac?iune dar numai cu privire la preten?iile civile ? art. 23 alin.1 NCpp. Dup mine, medierea în latură penală nu este posibilă (căci între victimă ?i făptuitor nu poate avea loc vreo negociere ?i nu se poate încheia vreo în?elegere cu privire la încadrarea juridică a faptei ori cu privire la aplicarea pedepsei ori cuantumul acesteia), iar medierea în latură civilă nu poate fi limitată doar la preten?iile civile.

2. Acordul de mediere penală este un impediment la declan?area/continuarea procesului penal alternativ la retragerea plângerii prealabile sau împăcarea încă din 2010. Prin urmare, el nu este un mijloc de realizare a vreuneia din celelalte impedimente.

3. În procesele penale, mediere este de două feluri: civilă ?i penală.

a. Medierea civilă în procesul penal vizează doar ac?iunea civilă ?i reprezintă în fapt o tranzac?ie intermediată de mediator care prive?te doar despăgubirile pretinse pentru repararea prejudiciului cauzat prin infrac?iune. Un astfel de acord de mediere nu va bloca derularea laturii penale, ci eventual va influen?a solu?ia pe fondul ac?iunii penale. Se poate încheia un astfel de acord pentru orice fel de infrac?iune.

b. Medierea penală este o practică restaurativă care presupune dialogul victimă-infractor. Niciuna dintre ele nu poate fi constrânsă să apeleze la mediere. Păr?ile nu sunt obligate să se informeze anterior cu privire la mediere ?i nu există nicio sanc?iune pentru neparcurgerea acestei proceduri. Aparent, medierea penală ar fi posibilă doar pentru infrac?iuni pentru care, potrivit legii, retragerea plângerii prealabile sau împăcarea păr?ilor înlătură răspunderea penală (art. 67 alin.2). Dup mine, atâta timp cât, urmare a comiterii infrac?iunii, există ?i victimă, persoanele/păr?ile pot încheia un acord de mediere prin care să ajungă la în?elegere asupra unor multiple aspecte.

4. Sub aspectul efectelor produse de acordul de mediere încheiat, deosebim:

4.1 infrac?iuni urmăribile la plângerea prealabilă sau pentru care e posibilă împăcarea: acordul de mediere împiedică începerea sau continuarea procesului penal, producând astfel efecte în ambele laturi ale procesului penal ? sunt 30 de infrac?iuni în Codul penal ?i alte infrac?iuni din 7 legi speciale. A?adar:

- dacă acordul intervine în faza de urmărire penală, procurorul opre?te procedurile penale; ca urmare, acordul poate fi supus validării prin autentificare la notar sau consfin?ire la instan?ă (căci procurorul nu are atribu?ii decât cu privire la ac?iunea penală);

- dacă intervine în faza de judecată, inculpatul va fi achitat ?i se va lua act de acordul de mediere care poate fi pus astfel în executare.

4.2 alte infrac?iuni: procesul penal se derulează sub aspectul laturii penale după regulile obi?nuite, iar sub toate celelalte aspecte se va da efect acordului de mediere penală. Mai mult:

- dacă cauza se termină în faza de urmărire penală ca urmare a acordului păr?ilor, acordul de mediere va putea sta la baza unei solu?ii de renun?are la urmărire penală (art. 318 alin. 1 ?i alin.2 NCPP). Anumite obliga?ii asumate de păr?i în cadrul acordului de mediere vor putea fi impuse de procuror suspectului/inculpatului pentru a fi realizate în maxim 9 luni, sub sanc?iunea revocării măsurii dispuse, aceea de renun?are la urmărire (art. 318 alin. 3 ?i alin.4);

- dacă cauza este trimisă în judecată, instan?a va putea pronun?a, după caz, condamnarea cu executare în penitenciar, re?inând cacircumstan?ă atenuantă cu efect obligatoriu de reducere a pedepselor legale cu o treime ?eforturile depuse de infractor pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii? (art.75 alin.2 C.pen). Tot astfel, în anumite condi?ii se poate dispune suspendarea condi?ionată a executării pedepsei (art. 91 C.pen), renunţarea la aplicarea pedepsei (în condi?iile art. 80-82 C.pen) sau amânarea aplicării pedepsei (în condi?iile art. 83-90 C.pen) ? prevederile cuprinse în acordul de mediere se vor examina de către instan?ă în cadrul procedurii de verificare a condi?iilor pentru a dispune suspendarea condi?ionată a executării pedepsei, renunţarea la aplicarea pedepsei ?i amânarea aplicării pedepsei, care printre criteriile referitoare la infractor prevăd ?i ?eforturile depuse de acesta pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii, precum şi de posibilităţile sale de îndreptare [art. 91 alin.1 lit d), art. 80 alin. 1 lit. b), respectiv art. 83 alin. 1 lit. d) noul Cod penal].

5. Pe durata medierii, suspendarea procesului penal este facultativă, iar durata este de maxim 3 luni.

6. În cazul în care medierea are succes, acordul de mediere trebuie să consacre în?elegerea păr?ilor. Clauzele acordului de mediere pot fi dintre cele mai variate ?i nu se limitează la repararea prejudiciului, obligatoriu fiind doar să privească drepturi asupra cărora părţile pot dispune (e gre?it să se men?ioneze ?persoana vătămată î?i retrage plângerea prealabilă? sau ?păr?ile se împacă? ? căci atunci se face trimitere la alte institu?ii, care au regim diferit).

7. Pe mediator nu trebuie să îl intereseze încadrarea juridică. El poate să accepte să facă o mediere indiferent de infrac?iunea pentru care se poate face plângere sau s-ar fi demarat procedurile penale, mai ales că încadrarea juridică definitivă o va face numai instan?a la finalul procesului. El trebuie să se ocupe de medierea conflictului dintre păr?i, nu de aspectele juridice ale acestuia, informându-le doar într-un mod general asupra posibilelor efecte ale acordului, unele obligatorii (stoparea procedurilor în cazul unor infrac?iuni ?simple?) altele la op?iunea magistratului (reducerea pedepsei, renun?area la proceduri etc).

8. Acordul de mediere se trimite organului judiciar în original ?i în format electronic. Păr?ile trebuie să se prezinte în fa?a organului judiciar pentru a confirma în?elegerea (excep?ie: dacă acordul este autentificat la notar).

Autor, Jud. Cristi Danile?
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator