Forum Discuţii juridice Executare silită 28 EURO catre CNADNR. Rog ajutor!
Discuție deschisă în Executare silită

28 EURO catre CNADNR. Rog ajutor!

La sfarsitul anului 2010, am vandut o masina fara sa parafez actele definitiv. Pana am facut-o ( dupa 8-9 luni)...am primit 3 amenzi pe numele meu pentru neplata rovinietei. Le-a platit pana la urma noul proprietar de facto al masinii, dar nu a platit niciodata acei 28 de euro despagubire catre CDADNR. Ieri...la aproape 3 ani de la data achitarii primei amenzi, am primit o instintare de la un executor judecatoresc in care mi se spune sa platesc in 3 zile acei 28 euro plus 150 lei pt cheltuieli recuperare debit. Pana ieri nu am mai fost somat, avertizat, nu stiam ca exista un dosar de executare silita pe numele meu (observ ca la Pitesti, desi eu sunt din Valcea!).....nu stiu ce sa fac. Eu stiam ca prin Prin Legea nr. 144/2012, in vigoare din 27 iulie 2012, s-a anulat plata acestei despagubiri. Aceasta modificare a legii, nu ma exonereaza de la plata celor 28 euro? Ce sa fac? Ma sperie gandul ca vor mai veni inca 2 astfel de somatii pentru celelalte 2 amenzi platite doar la primarie. #-o Va rog un raspuns avizat. Multumesc mult!
Tarifele de despăgubire prevăzute de Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare, aplicate şi contestate în instanţă până la data intrării în vigoare a prezentei legi se anulează.
Sa inteleg ca trebuie sa platesc si nu mai am nicio cale de atac?