Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare personal contractual din sectorul bugetar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare personal contractual din sectorul bugetar

Prin O.U.G. nr.1/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar, care a intrat in vigoare la data de 30.01.2009, Guvernul Romaniei a dispus „prelungirea termenului de aplicabilitate” prevazut de actele normative de salarizare pe anul 2007, respectiv 2008, pentru functionari publici si personalul contractual, pana la 31 martie 2009.
Prin O.U.G. nr.31/2009 privind unele masuri in domeniul salarizarii personalului din sectorul bugetar, Guvernul Romaniei a dispus din nou „prelungirea termenului de aplicabilitate” prevazut de actele normative de salarizare pe anul 2007, respectiv 2008, pentru functionari publici si personalul contractual, pana la 30 aprilie 2009.
Problema ce v-o supunem atentiei dvs. priveste aplicarea in luna aprilie 2009 a dispozitiilor art.1, lit.a) şi art.2,a lin.(1) din O.G. nr.10/2008, potrivit carora salariile de baza ale personalului contractual din sectorul bugetar se majoreaza cu 4,5%, incepand cu data de 1 aprilie, fata de nivelul din luna martie, raportat la notiunea de prelungire a aplicarii actelor normative care reglementeaza salarizarea categoriilor de personal din sectorul bugetar.
Prin „prelungirea succesiva a termenului de aplicabilitate” a O.G. nr.10/2008 se poate concluziona faptul ca incepand cu luna aprilie 2009 personalul contractual din sectorul bugetar are dreptul la majorarea salariala prevazuta cu 4,5%, in conditiile acestei O.U.G. nr.31/2009?
La ordonanta 10/2008 art. 1 este mentionat clar ca "in anul 2008", iar in Ordonanta31/2009 scrie clar ca se aplica prevederile Ordonantei 10/2008, mai precis nivelul salariilor de baza. De obicei majorarile aplicate sunt mentionate expres anului si lunii cand au loc.