Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision de risc-contract de mandat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision de risc-contract de mandat

buna ziua,cumnatul meu a incheiat un imprumut ipotecar,garantand cu ap.in care locuiesc,si nu mai plateste.Acum am contract de mandat,platesc eu,dar am intrat in posesia contractului si am descoperit ca a fost semnat"ca primarul"...pe 35 de ani,si rate mari,comisioane pe masura,plus ca exista si acel comision de risc care nu prea are ce cauta in ecuatie.Am fost contactata de o agentie a bancii,alta decat cea la care s-a semnat contractul,si m-a invitat la o discutie.Ideea este ca am cazut de acord cu familia sa facem novatie,pe proprietate.Ce ma sfatuiti;cum sa pun problema de acel comision de risc?Am aflat din presa ca si alti oameni au avut aceeasi problema cu banca respectiva...si nu-mi permit o actiune in instanta cum au facut ei.are cineva idee despre asa ceva,ma puteti ajuta in vreun fel.?....cu multumiri
Este posibil sa fie vorba de "clauze abuzive" in contract.
Vedeti aici lista bancilor atacate in instanta:
Băncile în cauză sunt:
- Banca Comercială Română, cu două litigii - dosarul 317/3/2014 cu obiectul obligaţia de a face clauze abuzive şi 37822/3/2013 cu obiectul acţiune în constatare clauze abuzive.
- OTP Bank - dosarul 5410/3/2014 cu obiectul acţiune în constatare clauze abuzive.
- Raiffeisen Bank – dosarul 316/3/2014 cu obiectul acţiune în constatare clauze abuzive.
- Volksbank România – dosarul 36773/3/2013 cu obiectul acţiune în constatare clauze abuzive.
- Banca Românească – dosarul 36772/3/2013 cu obiectul acţiune în constatare clauze abuzive.
- Credit Europe Bank IFN - dosarul 314/3/2014 cu obiectul acţiune în constatare clauze abuzive.
Contactati un specialist; sunt unii care va ajuta "pro bono" (gratuit)
legalmgm, utilizator
Este vorba de Volsbank...
Cautati pe forumuri: clauze abuzive si Volksbank România