avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut fara contract
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut fara contract

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie;
- o cunoctinta ma rugat sa fiu girant pentru a lua un imprumut de la un CAR
reprezentantul de la CAR a folosit adeverinta de la locul de munca si coipa de pe ci si mi-a facut imprumut pe numele meu
avand in vedere ca acest lucru s-a intamplat la mai multe persoane o comisie de la CAR a verificat soldurile tuturor celor care aveu imprumuturi si atunci am aflat ca sunt titular pe un imprumut aratandu-mi un dosar in care era adeverinta pe care eu am dat-o pentru a fi girant, copia de pe buletinul meu si girant o persoaa pe care eu nu o cunosc, si mi s-a luat o declaratie in care am povestit realitatea ( ca nu am luat nici un ban)
Intrebandu-i pe ce de la CAR cine va plati avand in vedere ca eu nu am luat nici un ban au spus ca ei vor face sesizare la politie in baza declaratiilor celor care au aceesi situatie ca mea si apoi vom mai vedea
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu ajunge in situtia de a plati o suma de bani pe care nu am luat-o niciodata?

Multumesc


Cel mai recent răspuns: ContSters137621 , utilizator 18:44, 4 Aprilie 2014
Indiferent de modul cum se ia un imprumut, la primirea banilor cel care a falsificat dosarul trebuia sa semneze de primirea lor. Daca acea semnatura nu va apartine formulati si dumneavoastra plangere penala pentru fals si uz de fals
multumec

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Falsuri ContSters129185 ContSters129185 Fara voia mea am devenit girant la un CAR, unde un fost coleg a facut un imprumut, folosind adeverinta falsa de venit, copie dupa C.I.,datele mele personale si ... (vezi toată discuția)
Girarea unui imprumut car mire17 mire17 În anul 2012 am girat-o pe X pentru obtinerea unui împrumut în valoare de 68.000 pentru achiziţionarea unui apartament în zona gării din oraş. ... (vezi toată discuția)
Fals in calitatea de girant pnaitmihaela pnaitmihaela Buna ziua, Ma aflu in mijlocul unei mari probleme si am nevoie de un sfat daca se poate. Am fost rugata in decursul anului trecut de o colega sa o girez ... (vezi toată discuția)