Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor pentru lucrari de arta
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor pentru lucrari de arta

Buna ziua!
Sunt artist plastic si doresc sa imi deschid magazin online pentru a-mi vinde lucrarile.

Imi pot vinde lucrarile (in forma concreta, nu doar conceptuala- adica tablouri, ceramica pictata, etc) doar in baza unui contract de drepturi de autor sau am nevoie neaparat de un PFA?
Multumesc!
nastase_ina, utilizator
Nu neaparat PFA.
Daca sunteti membru al unei forme asociative de creatori de arta, recunoscuta legal, puteti sa va inregistrati la Adm. Financiara, pe baza legitimatiei (certificatului) emis de acea asociatie ca "persoana fizica independenta" si sa primiti un Cod de Identificare Fiscala (CIF) pe baza caruia puteti emite facturi fiscale.
legalmgm, utilizator