Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului pentru intendent si fisa postului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului pentru intendent si fisa postului pentru comisioner

Buna ziua. :help: va rog daca se poate sa ma ajutati cu un model fisa postului pentru postul de intendent si pentru postul de comisioner. Multumesc
DENUMIREA POSTULUI: ADMINISTRATOR (INTENDENT)
RELAŢII IERARHICE: se subordonează Directorului Administrativ
RELAŢII DE COLABORARE: cu personalul de execuţie al firmei
RELAŢII DE REPREZENTARE: Reprezintă firma faţă de clienţi, furnizori, autorităţile locale, precum şi faţă de alte persoane cu care intră în contact în interes de serviciu.
ACTIVITÃŢI PRINCIPALE:
1. ASIGURÃ APROVIZIONAREA CU MIJLOACE FIXE ªI CONSUMABILE
2. ASIGURÃ SERVICIILE/UTILITÃŢILE FIRMEI
3. ADMINISTREAZÃ SEDIUL FIRMEI
4. ASIGURÃ ASISTENŢÃ ADMINISTRATIVÃ PENTRU NOI PROIECTE

ATRIBUŢII PRINCIPALE (şi sarcini aferente):
1. Asigură aprovizionarea cu mijloace fixe şi consumabile
 Centralizează necesarul de mjloace fixe şi consumabile
 Contactează furnizori şi negociază condiţii financiare favorabile firmei
 Asigură respectarea bugetului alocat
 Organizează activitatea de transport şi recepţie a materialelor
 Raportează neconcordanţele între bugetul de consumabile şi necesar
2. Asigură serviciile/utilităţile firmei
 Identifică furnizori, analizează şi prezintă Directorului Administrativ oferte favorabile firmei
 Asigură fluxul de documente necesare perfectării contractelor
 Arhivează copii ale contractelor
 Urmăreşte derularea contractelor cu furnizorii de servicii
 Monitorizează consumul şi propune măsuri de reducere
 Asigură remedierea situaţiilor neprevăzute
3. Administrează sediul firmei
 Asigură buna funcţionare a mijloacelor fixe de uz comun
 Asigură un mediu de lucru sigur şi condiţii bune de lucru
 Ţine evidenţa chiriilor/serviciilor pentru chiriaşi conform contractelor şi stabileşte sumele de facturat
 Asigură fluxul de documente justificative şi le arhivează
4. Asigură asistenţă administrativă pentru noi proiecte
 Analizează piaţa în funcţie de noile proiecte alocate de Directorul Administrativ
 Estimează necesarul de activităţi presupuse de fiecare proiect
 Propune soluţii de ordin administrativ
 Asigură obţinerea documentaţiei şi aprobărilor specifice

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI:
Legat de activităţile specifice, răspunde de:
 Distribuirea materialelor şi a rechizitelor conform bugetelor şi a normelor interne
 Calitatea mediului de lucru al angajaţilor (condiţiile fizice)
 Respectarea confidenţialităţii datelor la care are acces
 Raportarea la timp a abaterilor sesizate
 Transmiterea integrală şi în timp util a informaţiilor către destinatarul corespunzător
 Păstrarea documentelor justificative
Legat de disciplina muncii, răspunde de:
 Îmbunătăţirea permanentă a calităţii pregătirii sale profesionale şi de specialitate
 Păstrarea confidenţialităţii informaţiilor legate de firmă
 Utilizarea şi păstrarea în bune condiţii a documentelor cu regim special
 Modul de utilizare a echipamentelor, consumabilelor, altor materiale şi mijlloace fixe puse la dispoziţie de firmă
 Respectarea prevederilor, a normelor interne şi a procedurilor de lucru privitoare la postul său
 Adoptă permanent un comportament în măsură să promoveze imaginea şi interesele firmei
 Se implică în vederea soluţionării situaţiilor de criză care afectează firma
AUTORITATEA POSTULUI:
 Semnează documentele justificative pentru facturile de întreţinere
 Semnează corespondenţa specifică domeniului de activitate
 Utilizează echipamentele/consumabilele puse la dispoziţie de firmă
Aprobat,
Director General Titular de post DRU Director Departament
Data Data Data Data

SPECIFICAŢIILE POSTULUI

NIVEL DE STUDII: Studii superioare tehnice sau economice
CURSURI DE PREGÃTIRE: birotică, secretariat (constituie un avantaj)
EXPERIENŢÃ:
ÎN SPECIALITATE: minim 5 ani
PE POST: 1 an experienţă pe un post asemănător (constituie avantaj)

CUNOªTINŢE NECESARE:
 Contabilitate primară
 Limba engleză
 Tehnici de negociere
 Operare PC (MS Office)
 Gestionare/arhivare documente

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
 Aptitudine generală de învăţare
 Aptitudini de comunicare orală şi scrisă
 Abilităţi de negociere
 Aptitudinea de a lucra cu documente
 Planificare şi organizare a operaţiilor şi activităţilor
 Respectarea instrucţiunilor orale şi scrise
 Culegere/clasificare/interpretare/transmitere a informaţiilor

CERINŢE PENTRU EXERCITARE:
 Integritate fizică
 Inteligenţă
 Atenţie concentrată şi distributivă
 Rezistenţă la stres
 Uşurinţă şi claritate în exprimare
 Comportament adecvat (limbaj, vestimentaţie, reguli de politeţe)

CARACTERISTICI DE PERSONALITATE: spirit tehnic, uşurinţă în manipularea fizică şi ordonarea obiectelor în mediul de lucru, spirit practic, eficient, ordonat, sociabilitate, tact, amabilitate.