Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lnsolventa, drepturile presedintelui comitetului ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lnsolventa, drepturile presedintelui comitetului creditorilor

Ce drepturi are presedintele comitetului creditorilor?
Cititi
Ordonanţa de urgenţă nr. 91/2013-Codul Insolventei 2013
In ziua de 29 octombrie 2013, Plenul Curtii Constitutionale, investit in temeiul art.146 lit.d) din Constitutia Romaniei si al art.29 din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, a luat in dezbatere exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.81 alin.(3) si ale art.348 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.91 / 2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa.

In urma deliberarilor, Curtea Constitutionala, cu majoritate de voturi, a admis exceptia de neconstitutionalitate ridicata direct de Avocatul Poporului si a constatat ca Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.91 / 2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa este neconstitutionala.

n Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 674 din data de 1 noiembrie 2013 a fost publicata Decizia Curtii Constitutionale nr. 447/2013 referitoare la admiterea exceptiei de neconstitutionalitate a dispozitiilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 91/2013 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa.
Presedintele reprezinta comitetul, semneaza deliberarile si hotararile adunarii creditorilor, introduce (daca nu o face lichidatorul) actiunea in raspundere a membrilor organelor de conducere a debitorului, are dreptul de a fi prezent la termenele de judecata, chiar si la cele judecate in camera de consiliu, etc (are ceva drepturi ...)

P.S. si da, Ordonanta 91 nu a trecut, in vigoare este vechea lege a insolventei
trandafir2, moderator