Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Borderou achizitie cereale cod 4-4-13/c
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Borderou achizitie cereale cod 4-4-13/c

Buna ziua,
Am nevoie de un raspuns urgent ...
Borderourile de achizitie cereale cod 14-4-13c sunt deductibile fiscal?

Am citit ordinul 1027/2006 in care acesta spune ca borderou mai sus mentionat serveste ca document justificativ de inregistrare in contabilitate a valorii produselor cumparate .
legea 571/2003 spune la art 21 alin 4 litera b si f spune ca nu sunt deductibile cheltuielile neansotite de documente justificative .

Prin urmare trag concluzia ca cheltuielile insotite de acest bordeoru sunt deductibile fiscal.
Este corect?
Ciricam, utilizator
Borderoul de achizitie, cod 14-4-13/c, pentru cereale si produse procesate din cereale este un formular cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare asigurat de Compania Nationala "Imprimeria Nationala" folosit numai pentru achizitia de cereale si produse procesate din cereale, de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata.

Acest document este folosit ca:
- document de inregistrare in gestiune a produselor cumparate;
- document justificativ de inregistrare in contabilitate a valorii produselor cumparate.

Se intocmeste in 3 exemplare si circula astfel:
- la gestiune, pentru semnarea de primire a produselor si intocmirea Notei de receptie si constatare de diferente - exemplarele 1 si 2;
- a compartimentul financiar-contabil - exemplarul 1;
- in carnet - exemplarul 2;
- la vanzatorul cerealelor - exemplarul 3.
Se semneaza de persoana care face achizitiile respective si de gestionarul care primeste marfa.

Mod de intocmire
Formularul cod 14-4-13/c trebuie sa contina un minim obligatoriu de informatii, astfel:
- cumparatorul: (denumirea unitatii; codul de identificare fiscala; numarul de inregistrare la ORC; sediul (localitate, strada, numar); judetul;
- seria; numar document;
- vanzatorul: nume, prenume, buletin/carte de identitate; seria; numar, eliberat/eliberata.
- denumirea, numarul si data (ziua, luna, anul) intocmirii formularului;
- numarul si data contractului; denumirea produsului; UM; cantitatea; pretul unitar; valoarea; suma platita; semnatura de primire a sumei;
- total (lei);
- datele delegatului cumparatorului: (nume, prenume, buletin/carte de identitate; seria; numar, eliberat/eliberata); mijloc de transport, numar;
- semnaturi: delegat cumparator; gestionar.

Formularul poate sa contina pe langa aceste date si alte elemente pe care societatea le considera necesare, respectiv date referitoare la calitatea produselor.

Baza legala:
Ordinul ministrului Finantelor Publice nr. 1.027 din 19 iunie 2006 privind aplicarea prevederilor art. 3 alin. (3) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 12/2006 pentru stabilirea unor masuri de reglementare a pietei pe filiera cerealelor si a produselor procesate din cereale;
Ordinul ministrului Economiei si Finantelor nr. 3.512 din 27 noiembrie 2008 privind documentele financiar-contabile, cu modificarile si completarile ulterioare.

legalmgm, utilizator
Bineinteles ca sunt deductibile fiscal, fiind considerate documente justificative.