Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Curs puericultura
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Curs puericultura

Managerul de resurse umane spune ca adeverinta pentru acest curs, ca sa fie valabila, ar trebui emisa dupa ce se naste copilul, mie doctorul de familie mi-a emis aceasta adeverinta inainte de nasterea lui. Are dreptate managerul de resurse umane?
Va multumesc pentru raspunsuri, cred ca acestea scrise lamuresc situatia.
Problema era alta: angajatorul nu primeste adeverinta de urmare a cursului de puericultura decat daca este emisa dupa ce se naste copilul, ceea ce nu este obligatoriu.
Voi vedea daca o primeste sau nu, cert este ca managerul de ru stie ca asa este valabila adeverinta, dupa nasterea copilului, eh si mai stia ca sint 15 zile... desi s-a convins ulterior ca cele 10 zile comunicate de mine sint reale.
Va rog sa-mi spuneti,concediul de puericultura trebuie solicitat in primele 8 saptamani sau si efectuat?Adica daca l-as solicita in a opta saptamana sa zicem,efectuarea decurge clar dupa cele 8 saptamani.....Legea spune doar de solicitare,dar unii spun ca trebuie si efectuat in acele prime 8 saptamani.....care e interpretarea?Va multumesc!
Conform prevederilor legale de mai jos, concediul paternal se cere si se acorda doar in primele 8 saptamani de la nasterea copilului. Daca nu solicitati concediul in perioada mentionata, atunci e logic ca va pierdeti dreptul la el.

Legea nr. 210/1999:

Art. 2.
(1) În cazul în care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal plătit de 5 zile lucrătoare.
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

Art. 4.
(1) În cazul în care tatăl copilului nou-născut a obţinut atestatul de absolvire a cursului de puericultură, durata concediului paternal, acordat în condiţiile art. 2, se majorează cu 10 zile lucrătoare.
(2) Tatăl poate beneficia de prevederea cuprinsă la alin. (1) numai o singură dată.